Cestovní pojištění – na co byste si měli dát pozor?

Víte, jak vybrat nejvhodnější cestovní pojištění a kdy se můžete odhlásit od své tuzemské zdravotní pojišťovny? Na tyto a další otázky se podíváme v následujícím článku.

V předchozích článcích jste si mohli přečíst o pojištění při cestování po EU i mimo členské státy. Jsou ale věci, na které si je potřeba dát pozor při sjednávání jakéhokoli cestovního pojištění.

Nikdy nezapomeňte na 3 složky cestovního pojištění

Aby cestovní pojištění splnilo svůj účel a vy jste mohli v klidu odcestovat, je dobré pamatovat na to, aby obsahovalo tyto 3 body:

  • zahrnuje léčebné výlohy
  • obsahuje asistenční služby
  • nevynechá pojištění odpovědnosti za škody způsobené na zdraví a majetku

Dobrovolně si můžete nechat připojistit zavazadla, storno poplatky, nevyužitou cestu, právní ochranu, rizikové sporty, zvýšit si limity pro léčebné výlohy a sjednat úrazové připojištění. To by se vám hodilo v případě trvalých následků po úraze nebo vašim blízkým v případě smrti.

Kam pojedete, na jak dlouho a co budete dělat?

Potřebu jednotlivých připojištění nejlépe odhadnete podle informací o zemi, kam se chystáte. Pokud v zahraničí plánujete zůstat déle, můžete přerušit pojištění u tuzemské zdravotní pojišťovny a pojistit se v dané zemi. A to, pokud budete pryč déle než 6 měsíců v kuse. Své pojišťovně to musíte písemně ohlásit a po návratu předložit dokumenty o pojištění v cizině. Pokud to neuděláte, budete muset doplatit pojistné za dobu, co jste byli pryč, v plné výši. Od září loňského roku se k této částce nepřipočítává penále.

Chcete-li vycestovat víckrát nebo na delší dobu, mohlo by se vám hodit celoroční cestovní pojištění. Většinou nesmíte v zahraničí trávit delší dobu (např. maximálně 30 dní) nebo musíte mezi jednotlivými cestami zůstat určitou dobu doma. Některá pojištění jsou i na celý rok strávený v zahraničí.

Trochu jiné podmínky budete mít, i když v cizině plánujete pracovat. Zvlášť pro rizikovější oblasti existují speciální cestovní pojištění, které počítají s nebezpečím spojeným s prací (jako u dělníků stavějících rafinerie) i místem pobytu (humanitární pracovníci v zemích s nestabilní politickou situací). Toto cestovní pojištění vám zabezpečuje asistenci i ve válečných oblastech a mělo by zahrnovat všechna rizika.

Pozor na výluky v cestovním pojištění

U smlouvy si všimněte i výluk z pojištění, kdy vám nárok na pojistné plnění zanikne. Nejčastěji se to vztahuje na alkohol nebo drogy v krvi, zavinění úmyslným jednáním, chronické nemoci, ošetření spojené s těhotenstvím a rizikové sporty nezahrnuté ve smlouvě.

Cestovní pojištění proti terorismu

Se sílícími hrozbami terorismu v Evropě se pojištění proti němu stává čím dál žádanějším. A existuje. Zaútočí-li někde teroristé a vás to poškodí, ať už na zdraví nebo na majetku, pojišťovny tuto situaci mohou označit za výluku a náklady zbudou jen na vás. Pojištění proti terorismu vás proti tomu ochrání, ale je potřeba dát si pozor na podmínky. Pokud totiž v nějaké zemi vypukne riziko teroristického útoku a vy tu dál zůstáváte, pojišťovna může plnění odmítnout (záleží na znění smlouvy).

Nejvýhodnější cena přes online srovnávače?

Při hledání nejvýhodnějšího pojištění se vám budou nabízet i online srovnávače, ve kterých si můžete pojištění rovnou objednat. Jejich spolehlivost je diskutabilní, uvážíte-li, že jejich existence závisí na prodeji určitých společností. Jedete-li do oblasti, kterou neznáte, plánujete rizikové sporty nebo delší pobyt, je jistější nechat si vybrat pojištění na míru od specializovaného poradce. Nakonec se vám totiž při potřebě využití pojištění vyplatí víc pojištění s dostatečným krytím než to, za které byste zaplatili nejméně.

Starají se zahraniční pojišťovny o své klienty lépe?

Ze zkušeností českých cestovatelů, kteří potřebovali lékařské ošetření, vyplývá, že o turisty z jiných zemích bylo lépe postaráno. Například nemuseli být hned převezeni domů a léčbu začali už v zahraničí. Nic vám nebrání pojistit se u zahraniční pojišťovny, některé se na pojištění cizinců ve své zemi dokonce zaměřují. Důležité je dobře znát jazyk nebo aspoň smlouvu, abyste se v případě potřeby mohli s pojišťovnou domluvit a věděli, co můžete žádat. Výhodou je, že místní pojišťovna zná místní podmínky velmi dobře.

Když bude nejhůř, ať ČR ví, kde vás hledat

A než odjedete, můžete se zaregistrovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Dobrovolná registrace občanů ČR – DROZD slouží k tomu, aby vám ministerstvo mohlo co nejúčinněji pomoci v případě potřeby. Stačí vyplnit informace, díky kterým se s vámi v případě potřeby spojí, aby vás informovalo o hrozícím nebezpečí nebo rovnou poskytlo pomoc. Po návratu vám přijde mail, zda jste se v pořádku vrátily, a vaše údaje se vymažou po termínu vašeho plánovaného návratu, který jste zadali do systému.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply