Jak nakupovat nábytek do domácnosti

Ne vždy si uvědomujeme, jak důležitou úlohu v našem životě hraje nábytek a doplňky do domácnosti. Jde o společníky, které si kupujeme na celý život nebo alespoň na jeho podstatnou část. Abychom své peníze investovali skutečně dobře a nelitovali později například unáhleného nákupu, je dobré se řídit při nakupování nábytku do domácnosti několika základními typy.

Nábytek je s námi každý den, proto by měl jeho výběr podléhat stejně přísným kritériím jako třeba nákup nového mobilního telefonu nebo počítačové sestavy. Když začneme uvažovat o koupi nového nábytku, musíme brát v úvahu celou řadu faktorů. Měli bychom si proto ze všeho nejdřív důkladně promyslet, jaké parametry by měl nový nábytek splňovat.

Co, kde a jak měřit při nákupu nábytku

Při nákupu nového nábytku do domácnosti se neobejdeme bez metru. Dobré je dát si pozor zejména na tyto oblasti.

  • Otevírání skříní: Změřit si jen hloubku nové skříně nestačí, počítejte také s jejími plně otevřenými dveřmi. Přístup do skříně musí být plně komfortní – dveře otevřené do ¾ třeba kvůli přečnívajícímu rohu prádelníku vám brzy polezou na nervy.
  • Při nákupu nábytku pod okno dbejte na jeho výšku, i několika milimetrový rozdíl zapříčiní, že okno už zkrátka neotevřete. Nechte si rezervu na případně podložení nohou skříně nebo stolu.
  • Při nákupu židlí do kuchyně nebo jídelního koutu musí být jejich minimální vzdálenost od stěny 45 cm, ideální pak 60 cm, jinak bude usazování u stolu obtížné.
  • Postel změřte tak, aby byla mezi ní a stěnou alespoň 5cm mezera, aby mohla matrace i tělo postele důkladně větrat a nedocházelo ke kulminování vlhkosti a růstu plísní a škodlivých mikroorganismů.
  • Nákup nového konferenčního stolku se neobejde bez měření výšky stávající sedačky nebo pohovky, jinak se může stát, že bude odkládací plocha stolku příliš nízko nebo naopak vysoko.

Při nákupu nábytku doporučujeme využít: Cashback – peníze za nákup zpět

Jak nakupovat nábytek do domácnosti podle materiálů

Nakupujete-li nábytek podle moderních trendů, určitě vám neuniklo spojení cena vs. kvalita. Jinými slovy, dnes se hledí hlavně na co nejdelší užitnost nového nábytku a to tak, abychom za pět let nemuseli vybírat jiný.

Nejlepším materiálem je v tomto ohledu určitě masiv. Přírodní dřevo o dostatečné tloušťce (minimálně 20-27 mm) vydrží ve skvělém stavu po velmi dlouhou dobu. Nepoškrábe se ani nepoškodí běžným dopadem (spadlý hrnek kus masivní linky neuštípne) a když je přece jen potřeba zrenovovat, stačí ho lehce obrousit a přetřít přírodním olejem nebo barvou na dřevo.

Dřevo má navíc schopnost absorbovat přebytečnou vzdušnou vlhkost a v sušším období ji zase vydechovat zpět, takže přispívá k příjemnějšímu klimatu v místnosti. Neuvolňují se z něj ani žádné škodlivé látky například z lepidel nebo chemických nátěrů, jak se to často děje v případě nábytku z dřevotřísky. Kvalitní dřevo také nevrže a neodlupuje se. Hodí se i do velmi vlhkých prostor, pokud je opatřen nátěrem proti vlhkosti (dřevotříska oproti tomu časem vždy někde prosákne a nabobtná).


Odolný a oblíbený je také kovový nábytek, vhodný do interiéru i exteriéru. Moderní jsou chromované kousky nebo naopak kov s nadčasovou patinou, vhodný pro retro nebo vintage styl. Nábytek z kovu je odolný a nepodléhá vnějším vlivům, sám o sobě ale může působit dost tvrdě a neosobně, proto je dobré ho kombinovat s přírodními materiály nebo alespoň teplými barvami.

Nábytek z lamina nebo dřevotřísky se hodí spíše jako přechodné řešení například do pronajatého bytu nebo jako pokusný předmět v případě, že stále ještě hledáte svůj vkus a styl. Zvláště si dejte pozor na sedačky a pohovky s kostrou vyrobenou z dřevotřísky, která se po několika letech intenzivního užívání prolamuje nebo dokonce úplně rozpadá.

Nábytek z plastu se hodí spíše do exteriéru, i když plastová křesílka v retro stylu uplatníte i ve sladěné kuchyni nebo obýváku. Počítejte s tím, že plast se snadno poškrábe a může ztrácet barvu při vystavení přímému slunci.

Berte ohled na zařízení bytu, ale ne příliš

Pokud uvažujete, jak nakupovat nábytek do domácnosti co nejefektivněji, určitě vezměte v úvahu i stávající zařízení bytu. Ohled berte hlavně na vzhled hlavních kusů vybavení: vestavěných skříní, postele, sedací soupravy, kuchyňské linky apod. Naopak se nemusíte ohlížet na bytové textilie a výmalbu, kterou snadno obměníte. Všeobecně platí, že do malých a hůře osvětlených místností se hodí nábytek světlý co nejvzdušnějšího tvaru (na vysokých nohách, s velkými regály apod.), zatímco velké osluněné místnosti snesou i černé nebo tmavě hnědé skříně.

TIP: Dobře zvolený nábytek si dokáže pohrát i s optickou velikostí daného prostoru. Vysoké skříně místnost opticky zvyšují, zatímco dlouhé regály nebo velká pohovka ji naopak rozšiřují.

Jestliže máte interiér zařízený v jednotném stylu, můžete se pokusit jeho jednotvárnost naopak trochu rozbít nábytkem, který s dosavadním zařízením kontrastuje. Může jít o kontrast materiálový, barevný nebo stylový. Klasický obývací pokoj například rozzáří taburetky z exotického dřeva s domorodými vzory a minimalistické ložnici dodá nádech harmonie a útulnosti vintage komoda nebo noční stolek po babičce. Jde vlastně o eklektický styl, který kombinuje zdánlivě nekombinovatelné a sází přitom na nevšední dojem, který z cizorodého prvku udělá rázem dominantu místnosti.

TIP: Chcete-li experimentovat s novými druhy nábytku, vsaďte na nový konferenční stolek, křesla a židle nebo stolek pod televizi. Právě ty lze sehnat ve velmi pestrém sortimentu barev a tvarů, díky kterým můžete popustit uzdu své fantazii.

Za přečtení stojí i článek: Jak nakupovat nábytek do domácnosti z druhé ruky 

Jak nakupovat nábytek do domácnosti – osvědčení výrobci hrají prim

Při zařizování bytu a nákupu nového nábytku se snažte ty nejdůležitější kousky vybírat u osvědčených prodejců. Jen tak máte jistotu, že později seženete další doplňky nebo vybavení ve stejném designu a stylu, které bude dobře korespondovat se stávajícím koloritem domácnosti. Velcí prodejci nábytku navíc nemívají problém s reklamacemi, takže upadlou úchytku nebo nesedící dvířka vyřešíte rychle a ke všeobecné spokojenosti. Velkým benefitem je i možnost nakoupit nábytek do domácnosti na splátky přes spřátelené kreditní společnosti.

Důležitým faktorem při koupi nového nábytku o domácnosti je také cena. Využijte možnosti prohlédnutí on-line katalogů na internetu nebo osobní návštěvy prodejny. Ale nezapomeňte, že se ceny na internetu a přímo v kamenném obchodě značně liší. Nežádejte po prodejci, aby vám prodal vyhlédnutou postel za cenu, kterou jste viděli v e-shopu. Neudělá to, obvykle ani nesmí. Pokud chcete skutečně ušetřit, objednejte si nábytek přes internet a vyzvedněte si ho osobně na prodejně. Nebudete tak kupovat zajíce v pytli a přitom své peněžence uděláte dobrou službu.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (4 hlasy)
Tags:

Leave a Reply