Jak ušetřit na benzinu?

Ceny pohonných hmot neustále stoupají a s nimi i náklady na provoz vozidla. Správným stylem jízdy ale můžete ušetřit až 30% obsahu nádrže. Chcete vědět, jak na to?

https://maste-ru.ru/

S jedničkou šetříte benzin

První rychlostní stupeň by měla vaše řadicí páka obsazovat co nejméně. Motor vždy startujte bez plynu a nenechávejte ho zbytečně běžet naprázdno. Zmiňovanou jedničku použijte při rozjezdu a pak okamžitě přeřaďte na vyšší rychlostní stupeň. Řídit se můžete i podle otáček motoru.

Jakmile přeskočí ukazatel 2 000, je čas se posunout dál. Vždy jezděte na nejvyšší možný převodový stupeň a to i do kopce. A pokud je to možné, vypínejte motor i při sebekratších zastávkách. Úspora paliva při tomto stylu jízdy se pohybuje okolo 20%.

Plynulost jako heslo dne

Plynový pedál používejte s citem. Čím razantněji ho sešlápnete, tím více paliva spotřebujete – a úplně zbytečně! To platí při rozjezdu i během celé jízdy. Oblíbený styl brzda-plyn může spotřebu vašeho auta zvýšit o desítky procent. Navíc, pokud jezdíte rozumně, postačí ke zpomalení vozu pouhé sundání nohy z plynu. Nemusíte ho aktivně sešlapovat a tím zvyšovat spotřebu benzinu.

Technické vymoženosti zvýší spotřebu benzinu

Moderní vozidla umí bez výjimky bez problémů nastartovat i za toho nejchladnějšího počasí. Pokud se stupnice teploměru nezastaví pod číslem 20, předehřívání motoru ani nezapínejte. Motor běžící na prázdno totiž samozřejmě spotřebovává i benzin. Stejně je na tom i klimatizace. Věděli jste, že jejím zapnutím zvýšíte spotřebu auta o 0,2-1,6 litru na 100 km?

Zatočte s odporem vzduchu

Aerodynamika je další nenápadnou veličinou, která umí s množstvím spotřebovaného paliva pěkně zatočit. Například tolik oblíbené rakve na střeše auta zvedají spotřebu benzinu v průměru o 10% a to už je docela znát. Přívětivá k nízkému odporu vzduchu nejsou ani otevřená okénka nebo přídavný spoiler pod nárazníkem.

Zbytečnosti musí pryč!

Jakékoli kilo navíc klade na naplnění vaší nádrže větší nároky. Vyhoďte z auta vše, co zrovna nepotřebujete. Budete se divit, kolik zapomenutých dětských hraček nebo starých lahví z výletů všude možně najdete. Auto si navíc krásně uklidíte, takže máte příjemný bonus 2 v 1.

Pravidelná údržba se vyplatí

Odebrání přebytečného nákladu odlehčíte i pneumatikám. Mimochodem ty špatně nahuštěné zvyšují spotřebu paliva stejně jako nadměrný náklad. Správný tlak najdete v dokumentaci vozidla nebo se obraťte s dotazem přímo na výrobce. Dbejte také na to, abyste měli vždy nasazený ten správný typ. O vhodnosti nebo nevhodnosti zimních pneumatik se už namluvilo mnohé, faktem ale zůstává, že špatně zvolené směsi mají větší valivý odpor a na vašich zásobách benzinu si pochutnávají jako na zákusku.

Kromě pneumatik věnujte velkou pozornost také motoru a všeobecně pravidelným kontrolám technického stavu vozu. Pravidelně čištěný motor s vhodným motorovým olejem funguje lépe, o delší životnosti nemluvě. A dobré mazání se na úspoře paliva projeví mezi 5-8%.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (11 hlasů)
Tags:

Leave a Reply