Na co si dát pozor při sjednávání úvěru?

V současnosti existuje na finančním trhu několik desítek, ne-li stovek bankovních a nebankovních půjček. Ovšem, ne každá společnost, která nabízí půjčky je seriózní a nabídne Vám ty nejlepší podmínky. Mnohdy se může stát, že natrefíte na podvodníky, kteří na Vás budou chtít vyzrát formou špatně sepsané smlouvy v jejich prospěch. Z naoko výhodné půjčky se tak po podepsání může stát Vaše noční můra, kvůli které přijdete o veškerý majetek.

Nebankovní úvěr – na co si dát pozor:

Neposkytnutí smlouvy předem, tlak na rychlý podpis

Pokud někdo nechce, abyste si smlouvu v klidu pročetli, seznámili se se všemi detaily a především mohli se na jednotlivá ujednání ve smlouvě zeptat právníka, tak si buďte jistí, že smlouva nebude pro Vás až tak výhodná. Pokud se bude poskytovatel úvěru vymlouvat na to, že nemá vzor smlouvy, tak mu nevěřte, protože každý poskytovatel úvěrů a půjček má vzory smluv, které uzavírá se zájemci o půjčku.

Umělé navýšení půjčených peněz, fiktivní výplata peněz

Pokud za Vámi poskytovatel půjčky při podpisu smlouvy přijde s tím, že po Vás bude chtít podepsat, že jste převzali část peněz předem a nebude tomu tak. Anebo ve smlouvě zjistíte, že obsahuje větší částku, jak si skutečně půjčujete, tak buďte na pozoru. Neseriózní společnosti se tímto postupem vyhýbají tomu, aby ve smlouvě uvedli vysoký úrok. Pokud totiž takovouto smlouvu podepíšete, tak společnost, či jednotlivec, který Vám poskytl půjčku, bude mít v ruce papír, podle kterého budete muset splácet mnohonásobně víc, než jste si skutečně půjčili. Ve smlouvě může být uveden nízký úrok, ale protože budete vracet vyšší částku, tak Vám naroste i reálný úrok z peněz, které jste si chtěli skutečně půjčit.

Rozhodčí doložka u pochybného rozhodce

Rozhodčí doložka dává věřiteli právo, aby v případě nesplácení úvěru, což může být i pozdržení splátky v rozsahu jednoho dne, určil tzv. rozhodce. Tento rozhodce nahradí soudce, včetně všech jeho pravomocí. Rozhodčí osobou může být kdokoliv, kdo je způsobilý k právním úkonům a je plnoletý. Existencí rozhodčí doložky v naprosté většině případů ztrácíte nárok na řešení případného prodlení v platbě před soudem a zároveň se Vám může značně prodražit celá půjčka, protože pokud před rozhodčím soudcem prohrajete, tak budete hradit veškeré náklady, tedy i desítky tisíc korun.

Nemožnost splacení úvěru předem, vysoké poplatky za předčasné splacení

Pokud ve smlouvě nemáte zahrnutou možnost splacení úvěru předem, případně budou vyžadovány vysoké poplatky za splacení úvěru předem, tak se připravujete o možnost refinancování půjčky výhodnějším úvěrem. Zároveň pokud budete mít půjčku na nemovitost, případně auto, tak se může stát, že s ním nebudete moc disponovat po právní stránce (měnit majitele), protože defakto daná věc nebude patřit Vám, ale společnosti, která bude mít na danou věc zástavní právo.

Přijatelný úrok, ale vysoké poplatky

Například odměna za poskytnutí úvěru ve výši 40%. Samotná odměna bude rozpuštěna do splátek, ale může nastat situace, že bude ve smlouvě zakotveno, že pokud se opozdíte se splátkou úvěru, tak budete muset zaplatit celou odměnu za půjčku a ještě navíc vrátit veškeré vypůjčené peníze.

Odkaz na tajemné všeobecné podmínky

Pokud se ve smlouvě o úvěru nachází odkaz na nějaké všeobecné obchodní podmínky, které nejsou nějak dále upřesněny, tak byste si měli rozhodně dávat velký pozor. A to především proto, že VOP mohou obsahovat povinnosti, které když nesplníte, tak můžete být na jejich základě pokutováni.

Požadavek na poplatek předem

Pokud bude po Vás chtít někdo peníze předem, ještě před tím, než vůbec uvidíte nějakou smlouvu, či konkrétní podmínky, tak se bude jednat o podvodníky, kteří z Vás budou chtít vytáhnout peníze. Pokud zaplatíte předem, tak se může stát, že se o pár dní později dozvíte, že Váš úvěr nebyl schválen a peníze Vám vráceny nebudou, protože padly na administrační poplatky spojené se schvalováním úvěru.

Ověření společnosti poskytující úvěr

Před tím, než vůbec podepíšete nějakou smlouvu, tak byste si měli ověřit, zda osoba, či společnost, která se Vám chystá poskytnout úvěr, je zapsaná v obchodním, či živnostenském rejstříku.

P.A., P.M., RPSN

Pokud sjednáváte úvěr, tak byste se měli zajímat o roční úrokovou sazbu (P.A.), ale i o RPSN (roční procentuální sazba nákladů)RPSN je sazba, ve které jsou zahrnuty všechny náklady spojené s úvěrem, takže si z ní můžete mnohem lépe vypočítat, kolik nakonec zaplatíte za celý úvěr. Místo P.A. může být u úvěru uvedeno P.M., což znamená úroková sazba za měsíc. Pokud si vezmete nebankovní úvěr s 3 % p. m., tak se bude vlastně jednat o 36 % p. a. (3 % x 12 měsíců). V případě že je p.a. 5% a RPSN 30%, tak z úvěru, který činí 100 tisíc korun nepřeplatíte ročně pouze 5 tisíc korun, ale 30 tisíc korun.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

One Response

  1. Rychlá půjčka 21.10.2016

Leave a Reply