Registr dlužníků: co se záznamem a jak nenaletět?

Víte, jak se dostanete do registru dlužníků a že při žádosti o půjčku nebo hypotéku je zápis v něm problém? Co jsou registry dlužníků a za jakých podmínek můžete požádat o výmaz záznamu, se podíváme v následujících řádcích.

Registrů dlužníků je několik a ne do všech se vám podaří nahlédnout, protože některé z nich jsou určené jen bankám. Naopak existuje jeden, který vám za poplatek vydá i potvrzení o bezdlužnosti, které vám je ve výsledku k ničemu. Jedná se o podvodné stránky.

Co jsou registry dlužníků?

Jde o databáze, které evidují především ty, kteří se výrazně zpozdí při splácení půjček. Některé shromažďují údaje o všech dlužnících i neúspěšných žadatelích o půjčku a poskytovatelé úvěrů tak mohou lépe rozhodnout o podmínkách pro konkrétního klienta.

Jak se do nich dostanete?

V registru můžete být, i když své půjčky splácíte řádně. To vám ale nemusí vadit, protože vám to slouží jako pozitivní hodnocení pro případné další půjčky. K záznamům, že jste se při splácení zpozdili, společnosti většinou přistupují až po několika dnech, aby se stihly připsat všechny částky zdržené bankovními převody.

Které registry existují v ČR

CBCB – Czech Banking Credit Bureau provozuje Bankovní registr klientských informací (BRKI) a vlastní ji 5 bank (i když její informace využívají i ostatní banky v ČR): Česká spořitelna, GE Money Bank, Komerční banka a UniCredit Bank. V případě neuzavření smlouvy jsou informace v registru 1 rok, u uzavřených smluv 4 roky po splacení závazku.

CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau neboli Nebankovní registr klientských informací (NRKI) sdružuje poskytovatele leasingových a úvěrových půjček, vlastníky je 7 společností působící v této oblasti, ale informací využívá 33 společností (jejich seznam najdete na stránkách kliknutím na zkratku na začátku odstavce). V případě neuzavření smlouvy jsou informace v registru 6 měsíců, u uzavřených smluv stejně jako u bankovního registru 4 roky po splacení.

SOLUS kromě bank a nebankovních institucí sdružuje i distributory energií, telekomunikačních operátorů, pojišťovny a další. Záznam tu zůstává 1-3 roky po splacení. Rychlejšího výmazu dosáhnete, když u společnosti, kde jste měli půjčku, zrušíte smlouvu a odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů. Potom požádejte SOLUS o výmaz.

CRÚ Centrální registr úvěrů spravuje Česká národní banka a obsahuje informace jen o závazcích fyzických osob-podnikatelích a právnických osob. Informace si v něm sdílí banky a pobočky zahraničních bank se sídlem v ČR. Informace tu zůstávají 10 let po splacení pohledávky.

Kde zjistíte, zda v nějakém registru jste

Jestli jste v některém z registrů, zjistíte jedině žádostí o výpis z registru. Vybírejte jej podle pravděpodobnosti výskytu, tedy podle typu úvěru. U některých můžete být i v několika registrech.

Pro bankovní a nebankovní registr si o zprávu můžete požádat prostřednictvím společného webu, kde díky registraci zaplatíte za úvěrovou zprávu 100 Kč. Jinak při osobní žádosti nebo poštou zaplatíte 200 Kč (plus poštovné). U SOLUSu si můžete vybrat z papírového výpisu za 218 Kč nebo SMS výpisu za 98 Kč plus 30 Kč za žádost. U Centrálního registru úvěrů zaplatíte 400 Kč, které musíte uhradit předem převodem na účet.

Vymazání nesprávných údajů

Když zjistíte nesprávné, neúplné nebo nepravdivé údaje, můžete požádat o opravu. A to u společnosti, u které jste si půjčili, nebo u konkrétního registru. Jde to u CBCB i CNCB (osobně, poštou, elektronicky). V případě chyby v registru SOLUSu se musíte obrátit přímo na společnost, u které půjčku máte a která tento záznam chybně uvedla. V případě chybných údajů se můžete obrátit i na Českou národní banku, která spravuje Centrální registr úvěrů.

Žádost o vymazání z registru

bankovního a nebankovního registru ani u Centrálního registru úvěrů o výmaz nemůžete požádat a musíte počkat, až uplyne stanovená doba pro automatické vymazání. O vymazání ze SOLUSu viz výše. V případě, že by se ani po všech krocích nic nestalo, můžete požádat o nápravu Úřad pro ochranu osobních údajů a poté soud.

Pozor na podvodný Centrální registr dlužníků ČR

Při hledání registru dlužníků asi mezi prvními narazíte na Centrální registr dlužníků – CRED. Placený výpis nemá ve skutečnosti žádný význam a finanční instituce jej neuznávají, protože do něj ani neposkytují informace. Jde o parazitující firmu, která informace shromažďuje z veřejně dostupných zdrojů. Její provozovatel má sídlo v USA, a tak jej úřady nemohou zrušit.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (11 hlasů)

Leave a Reply