Plyn a jak za něj ušetřit?

Podle údajů Českého statistické úřadu topí v České republice plynem asi 1,5 milionu domácností. Další statisíce spotřebitelů plynem ohřívají užitkovou vodu nebo na něm vaří. Platby za plyn každý rok ukrajují značnou část rodinného rozpočtu, proto se zákazníci snaží hledat stále výhodnější nabídky. Má to ale svá úskalí.

Letošní pomalý nástup zimy a její mírný průběh znamenal pro řadu lidí značnou úsporu peněz. Dodavatelé energií se ale samozřejmě snaží své ztráty nějak kompenzovat a prodejci plynu nejsou výjimkou. Nabízejí proto celou řadu akcí, které se tváří výhodně jen na první pohled. A jak to vypadá na ten druhý?

Zdražování plynu z vyšších míst

Prodejci vám mohou ve slevových akcích naslibovat co chtějí, ale faktem zůstává, že celé rozhodnutí neleží jen na nich. Zhruba 25% výsledné ceny plynu se skládá z tzv. regulované složky. Podrobněji jsme se tím zabývali v článku: Cena plynu: Co ji tvoří?

Výši regulované složky ovlivňuje státní Energetický regulační úřad a každý rok platbu za regulovanou část mírně zvedá. Letos se zdražování nese hlavně v duchu mantry mírné zimy. Distribuční společnosti zkrátka letos nevybraly dostatek prostředků nutných k preventivní údržbě rozvodné sítě, takže je třeba zdražit a to hned o necelá 3%.

Sleva, která není slevou

Obchodníci s plynem si s námi navíc rádi hrají. S oblibou předkládají například extra výhodné nabídky, které ale může využít jen velmi úzký okruh potencionálních spotřebitelů (obvykle jde o skupinu s nejvyšším odběrem plynu). To ale zjistíte pouze, vezmete-li si k ruce lupu a důkladně prostuduje obchodní podmínky, psané miniaturním písmem.

Jinou oblíbenou podmínkou je podepsání smlouvy na několik let dopředu nebo vynucená fixace. Chcete-li se v praktikách obchodních společností vyznat lépe a zajistit si navíc i o něco výhodnější cenu plynu, určitě nepřehlédněte náš článek Jak na změnu dodavatele plynu.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply