Po Zelené úsporám přichází i Modrá úsporám

Dotace pro šetření s vodou chystá Modrá úsporám. Stát k připravení nových opatření, která by měla začít platit příští rok, donutilo sucho loňského léta. Kromě obcí dostanou dotace i majitelé rodinných i bytových domů a zahrad.

https://maste-ru.ru/

Státní program s pracovním názvem Modrá úsporám má navázat na Zelenou úsporám, kde lidé využívali dotací pro zateplování budov nebo na tzv. “kotlíkové dotace”. Nyní by nás dotace měly motivovat k tomu, abychom méně plýtvali s pitnou vodou. Pro zahájení projektu se stát chystá vyhradit stamilióny.

Modrá úsporám – Nejdřív obce, pak ostatní

Dotace budou nejdřív určené obcím v projektu Chytrá obec. Pomocí něj by pomoci udržet vodu v krajině, třeba ve spolupráci s malými čističkami vod. Ministerstvo se inspirovalo u obcí, které už řešení na retenci vody mají. Ve hře zůstává i podpora využívání splaškové vody, i když to je technologicky náročnější.

Po vyhodnocení projektu zaměřeného na obce se ministerstvo chystá vypracovat detailní program Modrá úsporám, který budou moci využít obyvatelé rodinných i bytových domů.

Oprášení starých zvyků

Ministerstvo chce, aby lidé začali znovu zachytávat dešťovou vodu, kterou využívali k zalévání zahrádek. S jejich úbytkem ale došlo i ke zmenšení počtu lidí, kteří dešťovou vodu i nadále využívají. Dotace by měly sloužit k nákupu nádrže nebo vybudování zahradní tůně, pomocí kterých by zahradu zalévali, případně by ji využívali i jinak, třeba na splachování toalety, k úklidu nebo praní prádla. Vlastníci domů a bytů by mohli dostat dotace, které pomohu v úspoře pitné vody.

Modrá úsporám: bez evropských dotací

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že na tento program peníze z evropských peněz nebude moci financovat. Program Modrá úsporám se tak bude muset celý financovat z tuzemských zdrojů, ministerstvo zatím částečně počítá kromě vlastního přispění i se zapojením krajů.

Program je zatím jen v pracovní verzi, a tak nikde není uvedené, zda ti, kteří už dešťovou vodu využívají, mají na zpětnou dotaci šanci.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply