Vykradení auta je nejčastějším trestným činem v České republice. Ročně přijde o své věci okolo 45 000 lidí, kteří navíc musí řešit i nepříjemnou škodu na vozidle. Přitom úspěšnost dopadení pachatelů se pohybuje jen okolo 10%. Pokud se i vy dostanete do této nepříjemné situace, přečtěte si, co byste měli udělat.
Rozbitá okna, vytrhané kabely a sedačky poškozené střepy – pokud zloději v autě zahlédnou cokoliv cenného, jdou doslova přes mrtvoly. Může je vyprovokovat i velká taška na zadním sedadle – bez ohledu na to, co je uvnitř. Způsobené škody na vozidle jsou pak často vyšší než hodnota ukradených věcí.
Na spáchání trestného činu stačí nepoctivci jen několik málo vteřin. Paradoxně k horším škodám dochází za světla, protože zloděj podvědomě spěchá a neohlíží se na tiché nebo nenápadné provedení činu.
Podle statistik se z aut nejvíce ztrácejí tyto věci:
- navigace
- řídící jednotky
- autorádia
- airbagy
- xenonové světlomety
- osobní elektronika
Nejvíce ohrožena jsou auta v Praze, Středočeském kraji a Moravskoslezském kraji (v tomto pořadí). Zloději se zaměřují především na auta mladší pěti let, u nichž předpokládají cennou kořist.
Jak postupovat při vykradení auta
- Nic neodkládejte
Ať už trestný čin odhalíte v jakoukoli denní dobu, jednejte okamžitě.
- Zavolejte policii
Nespokojte se s přislíbeným zápisem provedeným na služebně a trvejte na řádném ohledání a zdokumentování stop. Později si vyžádejte kopie všech protokolů a dokumentů – budou se vám hodit pro pojišťovnu.
- Udělejte si i vlastní fotodokumentaci.
Nikdy nevíte, kdy se může hodit. Vyfoťte si i zámek a to i v případě, že vypadá nepoškozený.
- Pokud se zámek nejeví jako poškozený,
ale vy jste si přesto jistí, že jste vozidlo uzamkli, nikdy v protokolu nepodepisujte vyjádření jako „zloděj nemusel překonat žádné překážky“ nebo „zámek vozidla byl nepoškozený.“ Vždy trvejte na podrobné expertíze zámku.
- Spojte se svou pojišťovnou
a ověřte si, že vám bude protokol od policie stačit. Některé pojišťovny totiž provádí i vlastní šetření, jehož součástí je i prohlídka v autorizovaném servisu.
Co možná nevíte: Při přizvání policie nebo likvidátora pojišťovny se můžete setkat s požadavkem vydání všech zámků na autě, které budou podrobeny expertíze. Tím se samozřejmě zničí a ne vždy pojišťovna uhradí jejich plnou hodnotu. Pokud jsou tedy škody na vozidle nebo odcizených věcech malé, dobře si rozmyslete, jestli vám kompletní výměna zámků na autě, která stojí nemalé peníze, skutečně bude ku prospěchu.
Nebojte se hnát vše před soud
Jestliže pojišťovna plnění odmítne, ale vy máte přesto pocit, že jste v právu, obraťte se na soud. Vyžádejte si vypracování posudku soudním znalcem. Jestliže vaši verzi potvrdí, nařídí soud pojišťovně veškerou škodu uhradit.
Znalce hledejte nejlépe ve svém okrese, abyste mu nemuseli hradit vysoké náklady na cestovné. Stačí navštívit portál Justice.cz a vybrat si odborníka příslušného zaměření. Za posudek zaplatíte přibližně 1 500 Kč a v ruce ho budete držet nejpozději do měsíce.
4 zásady bezpečného vozu
Nejlepším způsobem boje proti vykrádání aut je samozřejmě prevence. Než od svého vozidla odejdete, zkontrolujte si v duchu následující body:
- Vozidlo vždy zamykejte.
- Zkontrolujte pečlivé dovřené všech dveří, abyste předešli selhání systému centrálního zamykání.
- Zkontrolujte rovněž uzavření všech oken.
- Na viditelném místě nikdy nenechávejte cenné věci, dokonce ani držáky na mobilní telefony a drobné mince.
Měníte někdo pojistku na auto každý rok? vyplatí se to?