Přivyděláváte si na letních brigádách? Pohlídejte si, aby většina vaší mzdy nepropadla státu

Letošní léto by mělo být pro studenty rájem. Rekordní výdělky nalákaly na nejrůznější sezónní práce a výpomoci více než 90% z nich. Výplatou peněz to ale nekončí, studenti by se měli důkladně seznámit se svými povinnostmi, jež se k jejich nové životní etapě váží.

Odměna za brigády se samozřejmě liší podle kraje. Nejlépe jsou na tom studenti v Praze a jejím okolí, tady si dobrý IT pracovník nebo pracovník v logistice může vydělat i 120-160 Kč za hodinu, u běžných pracovních pozic pak tento výdělek neklesá pod 100 Kč/hod. Míst je hodně a studenti si mohou vybírat, což zaměstnavatele dostatečně motivuje k navyšování odměn. Zcela jiná je situace například v Moravskoslezském nebo Jihomoravském kraji. Zvláště studentům, kteří ještě nedosáhli 18 let může být nabídnuto i pouhých 55 Kč/hod. I tady je ale možné s trochou štěstí najít lépe placené pozice. Vyžaduje to však aktivní přístup a nejlépe osobní návštěvu ve firmách.

10 000 Kč jako horní hranice výdělku

Pokud chcete dostat adekvátní odměnu za svoji práci, a zároveň nezaplatit zbytečné odvody na daních z příjmu nebo sociálním a zdravotním pojištění, poohlédněte se po brigádách do 10 000 Kč za měsíc. Pro potřeby studenta je to obvykle zcela dostačující. Uzavřete se zaměstnavatelem Dohodu o provedení práce (DPP) a pohlídejte si, abyste u jeho účetní podepsali tzv. růžové prohlášení k dani. Pokud bude vše OK, dostanete na konci měsíce přesně tolik, kolik si vyděláte. Bez podepsaného prohlášení vám bude strženo až 1 500 Kč jako daň z příjmu.

Limit 10 000 Kč nesmíte za žádných okolností překročit. I koruna navíc znamená, že se na vás začnou vztahovat zcela jiná pravidla a kromě daně ještě budete muset odečíst výdaje za sociální a zdravotní pojištění. Z 10 000 Kč vám tak klidně může zbýt i o čtyři tisíce méně.

Měli byste vědět: DPP lze u jednoho zaměstnavatele uzavřít na maximálně 300 hodin za jeden kalendářní rok.

Když chcete odpracovat více než 300 hodin za rok

Našli jste si perfektní brigádu a zaměstnavatel o vás stojí i mimo klasickou sezónu? Není problém, existují i celoroční brigády, při těch je už ale nutné uzavřít tzv. Dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ta není omezena počtem odpracovaných hodin, nevyhnete se však odvodům na sociální a zdravotní pojistné.

To neplatí pouze v případě, že si některý měsíc vyděláte méně než 2 500 Kč. Pak jde o zaměstnání tzv. malého rozsahu a státu nic posílat nemusíte.

Poprvé a úřadu práce: jde to dohromady s brigádou?

Brigádničit můžete i v případě, že se po ukončení školy ihned necháte zapsat na úřad práce. Splnit musíte jen jeden zákonný limit: měsíčně si nesmíte vydělat více než je polovina minimální mzdy – tzn. 5 500 Kč. Pokud tuto hranici překročíte, budete na půl roku vyškrtnuti z evidence úřadu práce. To mimo jiné znamená povinnost hradit sociální a zdravotní pojištění z vlastní kapsy, což je okolo 4 000 Kč měsíčně.

Daňové přiznání podejte vždy

Studenti se stykům s pověřenými úřady obvykle co nejvíce vyhýbají, mají strach ze spletité byrokracie i nepříjemných úředníků. Velmi je tedy potěší sdělení, že pokud pracují během jednoho měsíce pouze pro jednoho zaměstnavatele, cestě na finanční úřad se vyhnou. Je to ale velká škoda. Přicházejí totiž od možnost uplatnit plné odpočty na studenta (4 020 Kč) a na poplatníka (24 840 Kč). Zaměstnavatel mohl uplatnit pouze část této slevy a to za každý měsíc, kdy u něj student pracoval (měsíčně jde o 2070 Kč a 335 Kč), zbytek slevy patří studentovi a může tedy dojít k tzv. daňové vratce. Ale pouze v případě, že student pracoval méně než 12 měsíců v roce, jak vyplývá z pravidel.

Daňové přiznání je třeba podat vždy k poslední dubnu následujícího roku. Studenti tak mohou získat velmi pěkný finanční příspěvek třeba na příští letní prázdniny.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply