Úspora na vytápění? Odvzdušněte radiátor!

Jedním ze způsobů, jak ušetřit v rodinném rozpočtu nějakou tu korunu navíc je i správně odvzdušněný radiátor. Takový radiátor má mnohonásobně vyšší výkonnost a nižší náklady, jak radiátor, který je neodvzdušněný a má daleko větší spotřebu energií na vyhřátí bytu, či domu na požadovanou teplotu. Zavzdušňování radiátoru způsobují vzduchové bubliny vznikající rychlým napuštěním vodou. Chyba však může být i na straně čerpadla či svárů trubek, které špatně těsní. V zavzdušněných topných soustavách se často ozývá při každém sepnutí bublání.

Zdali máte zavzdušněný radiátor poznáte tak, že otevřete regulační kohouty na topení naplno a necháte radiátor zahřát. Během nějakých 30 minut by měl být váš radiátor zahřátý po celé své ploše. Následně rukou zkontrolujete, zdali všechny tělesa radiátoru mají stejnou teplotu. Jeli těleso nahoře horké a dole vlažné či studené, znamená to, že je topení zavzdušněné.

Odvzdušnění radiátoru krok za krokem:

  • Připravte si kyblík na zachycení vody a hadr
  • Povolte odvzdušňovací šroub v horní části radiátoru směrem doleva a počkejte, dokud nezačne vytékat voda.
  • Nejprve začne odcházet vzduch, následně voda se vzduchem (pozor, voda může prskat)
  • V momentě, když začne voda vytékat plynule, jsou vzduchové bubliny pryč a následně šroub dotáhněte.
  • Jakmile dokončíte proces odvzdušňování, zkontrolujte ještě tlak v soustavě. Někdy je nutné dopustit vodu.
  • Po zhruba 30-60 minutách celý proces ještě jednou zopakujte
  • Odvzdušňování provádějte nejprve u radiátoru nejblíže kotle a postupujte postupně tak, jak na sebe radiátory navazují. (pokud bydlíte v panelovém domě, tak postupujte od spodního patra směrem nahoru)
  • Topnou soustavu odvzdušňujte nejméně co tři měsíce a vždy po každém dopouštění vody do systému.

 

Při odvzdušňování radiátorů v panelovém domě je potřeba vždy odvzdušnit nejvýše položený radiátor, jelikož se zde vytváří největší vzduchová kapsa, pokud je vzduch v radiátoru. Navíc mnohdy byty v nižších patrech panelového domu nemají ventil pro odvzdušnění a tak je potřeba, aby pro správné vytápění v celém domě provedli odvzdušnění topení ti, co bydlí v nejvyšších patrech.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply