Úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření patří dlouhodobě k nejoblíbenějším spořícím produktům na našem trhu. Láká nejenom na zajímavé úroky, ale také na slušný příspěvek od státu. V neposlední řadě je pak pro řadu lidí možností, jak dosáhnout na výhodný úvěr, určený k zajištění jejich bydlení.

Úvěr ze stavebního spoření je oblíbený především kvůli svým nízkým úrokům nejen v ČR, ale i na celém světě. Úroky se navíc po celou dobu splácení nemění, takže jde rovněž o nejbezpečnější formu úvěru na našem trhu.

Kdy je možné si vzít úvěr ze stavebního spoření?

Řada lidí si myslí, že úvěr ze stavebního spoření si může vzít prakticky ihned poté, co si samotné stavební spoření založí. To ale není pravda. Podmínky se u různých spořitelen liší, ale obvykle je třeba spořit alespoň dva roky a vložit 40% nebo dokonce 50% cílové částky. Existují ale i instituce s vyššími nároky.

Úvěry ze stavebního spoření jsou v mnoha ohledech lepší než hypotéky. Především u nich není nutné ručit zastavenou nemovitostí, čemuž se u klasické hypotéky nevyhnete. Dá se tak velmi účinně snížit riziko, že při nenadálé platební neschopnosti přijdete ze dne na den o střechu nad hlavou.

Úrokové sazby mohou být dokonce výhodnější než u hypoték. Navíc je jejich výše garantovaná a po dobu splácení se nemění. Úroky si navíc můžete odepsat z daní stejně jako u běžné hypotéky.

Jedinou podmínkou je, že veškeré prostředky musí být použity na náklady související s bydlením, tedy opět stejná podmínka jako u hypotéky.

Nebudeme do tohoto vzorce počítat americké hypotéky, které sice účelově vázány nejsou, ale co do výše úroků nemohou výše zmíněným produktům ani zdaleka konkurovat.

Úvěr ze stavebního spoření – překlenovací úvěr

Někdy je ale třeba vzít si úvěr dříve, než uplyne povinná dvouletá spořící lhůta nebo dokonce ještě předtím, než našetříte potřebný finanční obnos. Pak přichází na řadu tzv. překlenovací úvěr. Díky němu dostanete peníze dříve než by bylo za normálních okolností možné. Překlenovací úvěr má ale i své nevýhody. Úroky jsou v první řadě mnohem vyšší než u úvěru ze stavebního spoření. Navíc může trvat poměrně dlouho, než se z překlenovacího úvěru dostanete do klasického úvěru ze stavebního spoření. Klidně i 5 nebo 7 let, podle podmínek dané banky.

Během splácení překlenovacího úvěru ale vždy platíte jen úroky. Výše dlužné jistiny zůstává až do doby, než získáte klasický úvěr ze stavebního spoření, stále ve stejné výši.

Je-li to možné, snažte se uzavřít stavební spoření několik let před plánovanou investicí do vašeho bydlení, abyste si poté mohli bez problémů sjednat úvěr ze stavebního spoření . Překlenovací úvěr berte jako úplně poslední možnost ve vašem financování. V dlouhodobém horizontu je totiž opravdu velmi nevýhodný.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (2 hlasy)

Leave a Reply