Výuka jazyků zdarma

Od úrovně znalosti alespoň jednoho cizího jazyka se dnes odvíjí vše od výběru dovolená až po výši platu v zaměstnání. Škola ovšem v řadě případů kvalitní základ položit neumí a starší ročníky mají situaci ještě mnohem horší, protože kdysi preferovaná ruština je dnes do pozadí zatlačování stále žádanější angličtinou a němčinou.

Výuka jazyků ale nemusí stát spoustu peněz – přiznejme si, že řada jazykových škol a kurzů je všechno, jen ne levná – ba často předražená. Jestliže neváháte do výuky cizích jazyků investovat nejenom svůj čas ale také rozumné finance, poohlédněte se po kurzech vedených přímo jazykovými instituty, jejichž kvalita je garantována striktně danou úrovní zkoušek.

Výuka jazyků zdarma může mít mnoho podob

Zamilujte si svůj chytrý telefon

Většina lidí používá svůj chytrý telefon pouze ke sdílení zážitků prostřednictvím hovorů nebo sociálních sítí a čas od času si na něm zahrají i nějakou hru nebo projdou e-maily. Netuší, že drží v ruce skvělý nástroj, který jim umožní výuku jazyků zdarma kdykoli a kdekoli.

Chytré telefony se mohou s tím správným softwarem stát úžasnou interaktivní pomůckou, která vám navíc zkrátí dlouhé chvíle v čekárně u lékaře nebo v autobuse. K dispozici je množství aplikací se vzdělávacím zaměřením. Obchod Play má pro ně dokonce vyhrazenou celou speciální sekci. Učit se můžete vše od běžné angličtiny a němčiny až po exotickou čínštinu nebo vietnamštinu.

Mezi velmi vydařené tituly patři například Duolingo, které vás naučí vybraný cizí jazyk formou interaktivních cvičení a omezeným počtem životů. Za úspěšné absolvování levelů naopak dostáváte příjemné odměny, které vás motivů k další výuce. Mezi dostupné jazyky patří angličtina, němčina, italština, portugalština a španělština. Celá aplikace je zadarmo a nemusíte se potýkat ani s reklamou uvnitř. Pouze dostanete možnost ověřit si své znalosti za pomoci mezinárodně uznávaných testů za cenu 20 dolarů a to přímo na svém chytrém zařízení.

Série aplikací Fun Easy Learn je přehledně rozdělena podle jazyků, které se plánujete naučit. Ovládání aplikací je velmi jednoduché a zvládnou ho i méně jazykově zdatní uživatelé. Interaktivní hry vám pomohou zapamatovat si nová slovíčka, kterých může být i více než 5 000. Stažení i používání je zcela zdarma.

Uživatelé se systémem Android mohou využít i aplikaci Dril, která poskytuje anglické a německé prostředí. Její systém je založen na opakování a velkou výhodou je také možnost importování vlastních slovíček nebo učebnice, díky kterému se můžete efektivně připravit na testy.

Exotické cizí jazyky, konkrétně hebrejštinu, čínštinu, arabštinu, korejštinu a japonštinu, ale i některé klasické (angličtina, francouzština, němčina, ruština a španělština) vás díky zajímavě postavenému systému kartiček skvěle naučí aplikace Anki. Umožňuje, textovou, zvukovou i znalostní výuku pro více než 6 000 slovíček.

Učte se jako agenti CIA

Při infiltraci do cizího prostředí je perfektní znalost cizího jazyka nezbytná. To si uvědomila i americká organizace CIA, která pro potřebu svých agentů vyvinula speciální bezplatné kurzy pro sedm jazyků, jenž jsou dnes online dostupné pro všechny uživatele. Výuku s nahrávkami ve formátu MP3 můžete využít pro ruštinu, němčinu, španělštinu a francouzštinu, ale také pro vietnamštinu, čínštinu a svahilštinu. Menší nevýhodou jsou některé zastaralé reálie, protože kurzy se neaktualizují.

Výuka jazyků zdarma: Jděte na to přes televizi

Sledování cizojazyčných filmů a seriálů může být prospěšnější, než si myslíte, ale musíte na to jít správně. Nejdříve začněte se snímky, které již alespoň troch znáte. Vůbec není od věci pustit si nejdříve český dabing a posléze jeho cizojazyčnou verzi. Budete mít alespoň rámcově představu, o čem se mluví a snadněji se zorientujete.

Velmi užitečné jsou také verze opatřené českými titulky, dejte si ale pozor, abyste zároveň s nimi vnímali i mluvené slovo. To totiž pro některé lidi bývá obtížné. Klidně si zapište své oblíbené hlášky a opakujte si je. Všichni to tak dělají a navíc cizí jazyk se nejlépe učí, je-li propojen s emocemi, takže s chutí do toho. Mnoho filmů a seriálů je zdarma ke shlédnutí např na YouTube.

Dobrou službu vám udělají i anglické písničky. U nich si text opakujete často automaticky a mechanicky odposlechnete výslovnost i frázování. Stačí si najít význam jednotlivých slovíček a budete ve výuce cizích jazyků zdarma zase o kousek dál.

Věděli jste, že ve Švédsku se v televizi běžné vysílají americké filmy přímo v původním znění s titulky? To se kladně podepisuje na jazykové úrovni Švédů.

Výuka jazyků zdarma na internetu

Řadu kurzů zdarma také můžete absolvovat online. Řada jazykových stránek nabízí zdarma například základní kurz nebo běžným uživatelům posílá jazykové lekce v pomalém tempu. Pokud potřebujete výuku jazyka zrychlit, není problém zaplatit menší poplatek. Zpoplatněné také bývají případné konzultace nebo testy, bez nich se ale při běžné výuce bez problémů obejdete. Angličtina zdarma vás dokáže připravit i na maturitní zkoušku, stačí navštívit například stránky Hel for English, které se podrobně věnují celé řadě specifických úrovní angličtiny od zmíněn přípravy na maturitu až třeba po obchodní angličtinu. Podobné weby existují i pro němčinu nebo španělštinu.

Pomáhejte anglickým turistům

Potřebujete-li vybrousit svoje jazykové znalosti, není nic snazšího, než se o víkendu vydat do některého z velkých turistických mezníků a hledat cizince, kteří potřebují nějak pomoci. Trapasu se bát nemusíte. Řada lidí bere urychleně nohy na ramen, jakmile zaslechnou byť jen střípek cizího jazyka, takže neutíkající a nemračící se člověk bude pro zmatené turisty doslova darem z nebes.

Potřebujete-li procvičit delší dialogy, pozvěte cizince na prohlídku města (bylo by ale dobré si předem něco nastudovat a doplnit pár netypických výrazů, které se vám budou hodit – nebo tušíte z hlavy, jak se řekne most z pískovce ze 17. století, ozdobený sochami význačných českých světců?).

Navazujte nová přátelství

Nikde jinde si nepocvičíte angličtinu tak dobře, jako při komunikaci s rodilým mluvčím. Zapomeňte na naditou peněženku, kterou k takové výuce obvykle potřebujete. Mnohem jednodušší je najít nějakého studenta z Anglie, kterého každý pátek vytáhnete někam za zábavou. A pak už vám jen stačí mluvit a mluvit. Pro začátek se možná bude hodit mít s sebou slovník, ale po pár setkání se už dozajista obejdete bez něj.

Máte volný byt? Nabídněte v něm místo na přespání pro zahraniční turisty. Dobrá stránka je například Airbnb. Stačí vám jedna volná místnost nebo i postel. Lidé, kteří vyhledávají tento typ ubytování, většinou touží po bližším kontaktu se svými hostiteli a posezení nad šálkem kávy nebo sklenkou vína jim určitě nebude proti srsti. Pocvičíte se tedy v angličtině a zároveň si i něco málo přivyděláte.

Zkusit to můžete i přes výměnné pobyty na střední nebo vysoké škole. Většina z nich pořádá podobné akce pravidelně. Těšit se může na nové zážitky, přátele i vybroušení znalostí vybraného jazyka (nejčastěji angličtiny, němčiny nebo francouzštiny). Nejdostupnější je program Erasmus, v rámci kterého hradí rozdíl v nákladech na studium u nás a v zahraničí některá instituce – nejčastěji samotná škole nebo ministerstvo zahraničí. Pokud se uskromníte, můžete dokonce vycestovat zcela zdarma. Na obzvláště nadané studenty pak čekají i stipendia na zahraničních univerzitách.

Pracujte jako tutor nebo tutorka

Že jste o tom povolání nikdy neslyšeli? Pak vám prozradíme, že tutorové mají za úkol provázet zahraniční studenty na českých školách a pomáhat jim s orientací ve městě nebo třeba v knihovně. Například v Praze e můžete stát tutorem amerických škol UNYP nebo NYU. Za odměnu získáte bezplatné ubytování na prestižní koleji a leckdy i pár tisícovek do kapsy. Nejde ale o práci pro úplné angličtinové začátečníky, slouží spíše k vybroušení tohoto nádherného jazyka.

Výuka angličtina zdarma s dětmi

Věděli jste, že děti začínají chápat význam mnoha slov ještě předtím, než se naučí mluvit? A platí to pro všechny jazyky, nejenom pro ten mateřský. Jste-li na mateřské dovolené nebo trávíte hodně času s malými dětmi, zabijte dvě mouchy jednou ranou a začněte jim pouštět anglické písničky, pohádky v MP3 (televizi raději příliš ne, protože díky množství vjemů si dítě zapamatuje cizí jazyk opravdu minimálně) nebo jim předčítejte. Pomůžete jim tak k lepšímu startu a sobě vylepšíte slovní zásobu.

Dejte si cíl

Pouštíte-li se výuky cizích jazyků, měli byste mít před sebou nějaký cíl. Vaší motivací může být snaha o lepší pracovní místo, umění domluvit se na příští dovolené v Anglii nebo jen prostá touha shlédnout oblíbený seriál v originále nebo si přečíst pokračování knihy, kterou již naše nakladatelství odmítla vydávat. Dobrý cíl vás motivuje k učení a podporuje vaši touhu zlepšovat se. Navíc bude vaší motivací, kterou budete mít vždy po ruce.

TIP: Nebuďte na to sami. Domluvte se s kamarádem, který bude mít stejný cíl jako vy. Navzájem si pak můžete porovnávat dosažené výsledky a hecovat se k lepším výkonům. Přirozená soutěživost je totiž motivující v každém věku.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Leave a Reply