Jak změnit zdravotní pojišťovnu

S bonusy od pojišťoven to v poslední době není nijak slavné, přesto ale existují určité rozdíly, kvůli kterým se vyplatí zdravotní pojišťovnu změnit. Takový krok si ale dobře rozmyslet, protože přistoupit k němu můžete jen 1x ročně, prozradíme vám dokdy je to možné a poradíme i několik dobrých tipů, díky kterým proběhne vaše změna pojišťovny rychle a hladce.

Vše první kroky by určitě měly vést na internetové stránky jednotlivých pojišťoven, na kterých najdete přehledně seřazený seznam bonusů a aktivit, na které pojišťovna přispívá. Orientujte se podle toho, co aktuálně využíváte. Jen těžko začnete příští rok plavat, protože vám na to pojišťovna přidá pětistovku.

Už máte svého favorita?

Nejvýše po dvou hodinách pečlivého hledání byste měli mít jasno. Nyní si zjistěte, jestli vámi zvolenou pojišťovnu akceptuje váš obvodní lékař, zubař, gynekolog nebo třeba alergolog. Zvláště u malých pojišťoven to totiž zdaleka není pravidlem. Poradit vám mohou internetové stránky nebo prostý telefonát do ordinace.

Jak změnit zdravotní pojišťovnu snadno a rychle

Jak již jsme předeslali, pojišťovnu je možné změnit jen jedenkrát ročně – toto nařízení přímo navazuje na aféru, při které se snažily nově vznikající pojišťovny co nejrychleji přitáhnout do svých tenat co nejvíce klientů a to často díky velmi pochybným praktikám. Možné termíny pro změnu jsou ale hned dva. Jak se v tom tedy vyznat?

Pojišťovnu můžete změnit v během jednoho ze dvou pololetí každého roku. Jaké jsou termíny a odkdy provedená změna platí vám přehledně ukáže následující tabulka.

Pohlídejte si termíny

Termín přeregistrace pojišťovny Platnost změny (odkdy jste klientem nové pojišťovny)
1.ledna – 31.března od 1. července
1. července – 30. září od 1. ledna

TIP: Počítejte s tím, že přeregistrací k nové pojišťovně přijdete o všechny dosud nevyplacené bonusy o vaší stávající pojišťovny. Plánujete-li si proto vyzvednout v září vitamíny pro děti nebo získat příspěvek na masáž a přitom jste se předtím zapsali k jiné pojišťovně, nejspíš nedostanete nic. Na odměnu za věrnost zkrátka nemáte nárok.

5 nezbytných bodů při změně pojišťovny

  1. Vyplňte papírovou přihlášku a dodejte ji osobně vámi vybrané zdravotní pojišťovně. Přihláška zaslaná e-mailem nebo jinou elektronickou formou není právně závazná, cestě na pobočku se tedy rozhodně nevyhnete.
  2. Připravte si průkaz totožnosti nebo doklad zákonného zástupce, pokud chcete přehlásit své dítě.
  3. Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, musíte doložit výši hrazených záloh za předcházející období. Doklad potřebují i osoby, za které pojištění hradí stát (důchodci, studenti, ženy na mateřské apod.).
  4. Peněženku nechte doma, seriózní pojišťovny nikdy doplatek nežádají.
  5. O změně informujte svého zaměstnavatele (nejdéle do osmi dnů od uskutečněné změny) a své lékaře (při nejbližší návštěvě).

Odhlášení u své bývalé pojišťovny provádět nemusíte, ta nová udělá vše za vás. Počkejte si jen na vyúčtování přeplatků nebo nedoplatků (budete je muset uhradit ihned).

TIP: Po měsíci od zahájení platnosti přeregistrace si u pojišťovny ověřte, že váš zaměstnavatel skutečně provedl změnu a platí pojistné na správný účet. Jinak mu hrozí velké pokuty, které může snadno převést na vás. Vždyť jaký máte doklad o tom, že jste změnu skutečně nahlásili? Vždycky se říká, důvěřuj ale prověřuj. A při změně pojišťovny obzvlášť.

Karta pojištěnce vám přijde poštou od nového zdravotní pojišťovny. Tu starou nemusíte vracet, stačí, když ji řádně zlikvidujete (několikrát přelomíte apod.).

Rada: narozené dítě se stává automatický klientem pojišťovny, u které je zaregistrována jeho matka (výjimečně i otec, pokud nemá matka pojištění). Změnu můžete provést až po přidělení rodného čísla a to k prvnímu dni kalendářního pololetí.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply