Češi si finančně polepší v roce 2017

Finanční balíček pro rodiny, který vláda nachystala v loňském roce, začal z větší části platit od začátku ledna. Některé novinky přijdou ještě během roku.

Finanční polepšení pro rodiny s dětmi

Větší daňové zvýhodnění při víc dětech

Od začátku roku se mění hodnota slevy na vyživované dítě. U jednoho dítěte zůstává sleva stejná na 13 404 Kč ročně (1117 Kč měsíčně), změny se dotknou rodin s více dětmi:

2016 2017
2. dítě 17 004 Kč ročně

(1417 Kč měsíčně)

19 404 Kč ročně

(1617 Kč měsíčně)

3. a každé další dítě 20 604 Kč ročně

(1717 Kč měsíčně)

24 204 Kč ročně

(2017 Kč měsíčně)

U postiženého dítětě zůstává sleva stejná – půjde opět o dvojnásobek ze základní částky platné pro daný rok.

Zaměstnancům, jimž zpracovává daně zaměstnavatel, se sleva promítne už na lednové výplatě. Podnikatelé, které si daně podávají sami, slevu uplatní v daňovém přiznání podaném v roce 2018.

Bonus na dítě: náročnější podmínky

I nadále budete moci uplatnit bonus na dítě. Pokud po odečtení slevy na dítě se vaše daň z příjmů dostane do mínusu, stát vám hodnotu v mínusu vyplatí jako daňový bonus (např.: při dani 7000 Kč a daňovém zvýhodnění 9200 dostanete vyplacených 2200 Kč). Bonus může být nejvíc 60 300 Kč za rok a nejméně 100 Kč (za vše pod tuto sumu nic nedostanete).

Abyste měli na bonus nárok, musíte v daňovém období vydělat aspoň šestinásobek minimální mzdy. Letos to vychází na 66 tisíc Kč. Nově se bude lišit způsob, jakým můžete této hranice dosáhnout. Právě prochází schvalováním pravidlo pro započítávání celkové částky, která může pocházet jen ze zaměstnání nebo podnikání (zruší se započítání příjmu třeba z nájmů).

Školkovné roste stejně jako minimální mzda

Od nového roku taky povyskočila maximální hranice pro školkovné, stejně jako u minimální mzdy je částka 11 tisíc Kč. Tuto daňovou slevu můžete uplatnit pro každé dítě, které chodí do školky podle vynaložených nákladů (roční hranici tvoří výše měsíční minimální mzdy, tedy 11 tisíc). Školkovné se vztahuje na všechny rodiny bez rozdílu příjmů.

Podle plánu půjde rodičovský příspěvek vybrat rychleji a zavede se otcovský příspěvek

Ve schvalovacím procesu uvízly ještě dvě novinky, kterých bychom se měli dočkat v průběhu roku.

  • Otcovská poporodní péčeKe konci roku se počítá se schválením tzv.otcovské dovolené, kdy do 6 týdnů po narození dítěte bude moct otec zůstat doma (týdenní dovolená se musí čerpat v kuse, nejde přerušit). Z nemocenského pojištění dostane vyplacených 70 % vyměřovacího základu svého výdělku. Dovolená by se měla týkat i těch otců, jejichž dítě se narodilo do 6 týdnů od účinnosti zákona.
  • Rodičovský příspěvekV nejbližších měsících by měly být schválené i změny v rodičovské: možnost zvýšení měsíčního příspěvku (ve stejné hodnotě, jakou tvoří peněžitá pomoc v mateřství, tedy asi 32 tisíc Kč) a zkrácení doby, ve které můžete příspěvek vyčerpat (při nejvýše nastaveném příspěvku to vychází na 6 měsíců). Zároveň platí omezení podle hrubého měsíčního výdělku, kdy výše příspěvku nesmí přesáhnout 70 % vyměřovacího základu (při hrubém příjmu ve výši 25 tisíc Kč příspěvek vyčerpáte nejdřív za 12 měsíců). Celková částka příspěvku, 220 tisíc Kč, se nemění.Má se zrušit i sledování předškolní docházky, která je v současnosti u dětí do 2 let a omezená na 46 hodin měsíčně.

Finanční polepšení: Změny vztahující se k zaměstnání

Minimální mzda se opět zvýšila, také pro invalidní důchodce

Stejně jako v předchozích letech, i v letošním roce se zvýšila minimální mzda. Pro standardní dobu, 40 hodin za týden, jde o 11 tisíc měsíčně nebo 66 Kč za hodinu. Zvýšení výrazněji pocítí i zaměstnanci pobírající invalidní důchod, pro které bývala minimální mzda nižší a nyní se dorovnala také na 11 tisíc měsíčně. Pro zaměstnavatele o 7000 Kč vzrostl příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Minimální mzda platí pro nekvalifikované profese, na většinu ostatních se vztahuje tzv. zaručená mzda. Ta platí, pokud pracujete v podnikatelské sféře bez odborů (jinak se zaměstnavatel musí řídit podmínkami, které dohodl s odbory). Podle zařazení do určité kategorie práce (podle náročnosti, složitosti, odpovědnosti) vás zaměstnavatel musí zařadit do jedné z osmi kategorií (popis jednotlivých skupin najdete tady):

kategorie 2016: zaručená mzda / měsíc 2017: zaručená mzda / měsíc
1. 9 900 Kč 11 000 Kč
2. 10 900 Kč 12 200 Kč
3. 12 100 Kč 13 400 Kč
4. 13 300 Kč 14 800 Kč
5. 14 700 Kč 16 400 Kč
6. 16 200 Kč 18 100 Kč
7. 17 900 Kč 19 900 Kč
8. 19 800 Kč 22 000 Kč

Nezaměstnaní si mohou přivydělat víc

Maximální částka přivýdělku pro nezaměstnané registrované na úřadu práce tvoří polovinu minimální mzdy, pro tento rok tedy vzrostla na 5 500 Kč. Pozor na to, že jakýkoli přivýdělek musíte na úřadě nahlásit a v době, kdy si budete přivydělávat, nebudete dostávat podporu.

Zvýšila se i částka pro maximální výši podpory, která představuje 0,58 násobek průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku. Oproti maximální podpoře 15 024 Kč v roce 2016 bude pro rok 2017 částka 15 660 Kč.

Zvýší se zálohy na zdravotní i sociální pojištění

S rostoucí minimální mzdou souvisí zálohy na zdravotní pojištění (pro nepracující, kteří nejsou na úřadu práce, tzv. OBZP je měsíční záloha 1 485 Kč). Podnikatelé, pro něž je podnikání hlavní činností, musí na zdravotním pojištění zaplatit 1 906 Kč (oproti loňským 1 823 Kč) a na sociálním pojištění 2 061 (na rozdíl od loňských 1 972 Kč).

Paušály pro podnikatele by se měly snížit a vrátit slevy na manžele a děti

Podnikáte-li jako OSVČ, můžete si výdaje odečíst paušálně podle procent daných pro váš druh podnikání. Pro letošek chystá vláda změnu základu, ze kterého se počítá maximálně uplatnitelná částka, na polovinu – tedy na milion Kč. Vláda balíček schválila ke konci ledna, ještě musí projít zbývajícím procesem. Vrátit se mají slevy na dítě a manželku nebo manžela.

Povinnost elektronické evidence tržeb a daňový bonus

Od loňského prosince začala platit EETpro některé podnikatele, do roku 2018 budou postupně přibývat další skupiny. Podrobnosti najdete tady. Kromě toho, že evidence přinesla zdražování pro zákazníky, stát nachystal malou úlevu pro podnikatele v podobě daňové slevy na pořízení pokladny.

Finanční polepšení: Změny týkající se bydlení a půjček

Hypotéky už se nedají financovat 100 %

Česká národní banka k loňskému říjnu doporučila zrušení 100% hypoték na 95 % a od letošního dubna má klesnout až na 90 %. Banky toto doporučení z většiny přijaly, ale někdy i samy nabízí financování nezajištěným úvěrem. O ten případně můžete požádat v jiné bance a bance, kde žádáte o hypotéku, bude stačit, že půjčené peníze uvidí na účtu (což nebyl záměr ČNB).

Navíc by měly rozlišovat, jestli hypotéku chcete pro účely bydlení nebo investice – v tomto případě by hypotéka měla pokrýt maximálně 60 %.

Zvýšení ceny nemovitostí kvůli dani

Daň z nabytí nemovitosti musí podle zákona nově platit kupující, takže za ni zaplatíte víc. Prodávající totiž nemovitosti o dané 4 % z kupní nebo odhadní ceny nezohlednili.

Nová pravidla pro úvěry znesnadňují mikropůjčky

Zákon o spotřebitelském úvěrupřinesl povinnosti a omezení pro poskytovatele a větší ochranu pro dlužníky (více zde). V praxi to dlužníkům přinese větší přehlednost u hypoték, ale menší šanci získat i nižší půjčky (a tím i větší riziko poptávky půjček u lichvářů).

Finanční polepšení: Dávky a připojištění

Zvýší se penze a nemocenská, sníží dávky na bydlení

Penzisté se dočkají zvýšení svých důchodů (všech, tedy sirotčích, vdovských, starobních, invalidních i kategorie odborářů a politických vězňů) růstem procentní výměry o 2,2 %. Pevná část penze se zvýší o 120 Kč na 2500 Kč.

Zvýší se nemocenská, mateřská a ošetřovné, protože se upravily tzv. redukční hranice pro stanovení dávek. Ve výsledku si přijdete na několik desítek korun víc.

Oproti loňskému roku klesnou dávky na bydlení o 11 až 643, podle velikosti bydliště a lidí v domácnosti. Za snížení může pokles ceny plynu a menší spotřeba pitné vody.

Daňově výhodnější penzijní i životní připojištění

Od ledna se dvojnásobně zvýšila částka, kterou si budete moci odečíst od základu daně za penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, na 24 tisíc Kč. Optimální částka maximalizující státní příspěvek i daňovou úlevu se zvyšuje na 3 tisíce měsíčně a pro zaměstnavatele se zvyšuje možnost zvýhodněného příspěvku zaměstnancům z 30 tisíc na 50 tisíc Kč. Z tohoto příspěvku se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění.

Stejnou částku, tedy 24 tisíc Kč, si budete moci z daně za rok 2017 odečíst, pokud máte životní pojištění.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

One Response

  1. marcela sedlaczková 5.1.2018

Leave a Reply