Konec ZUNO banky v Česku. Co dělat, když zde máte účet?

Drobní střadatelé i milovníci účtů zdarma mají v těchto dnech o nejednu vrásku navíc. V Česku totiž končí populární internetová banka ZUNO, která v době svých začátků lákala mimo jiné i na vysoké úroky na spořících účtech. Pokud také patříte mezi její klienty, poradíme vám, co v takovém případě dělat.

ZUNO banka je dceřinnou společností Raiffeisen Bank International Group. Na našem trhu působí od roku 2011 (na Slovensku se objevila o rok dříve) a o nové klienty se musela přetahovat s dalšími dvěma zbrusu novými bankami: Equa bank a Air bank. Zatímco poslední zmíněné se na finančních trzích docela daří, ZUNO takové štěstí neměla.

U nás získáte vždy top úroky už dávno neplatí

Pamatujete si ještě, s jakým heslem ZUNO banka poprvé vystoupila? Pomůžeme vám, znělo přesně U nás získáte vždy top úroky. Ano, ve své době lákala na skutečně vysoké úročení spořících účtů, ale nebylo to tak úplně košer.

Bankéři ZUNO využili zákona, podle kterého se musela 15% daň odvádět státu vždy v den, kdy byly úroky připsáno na spořící účet. ZUNO je tedy nepřipisovala čtvrtletně nebo měsíčně, ale každý den. U částek do 127 000 Kč to bylo méně než 1 Kč, takže se výsledek zahrouhloval dolů a klient neplatil státu nic. Celých 15%, které by jinak zůstaly státu, si tedy mohl ponechat ve formě vyšších úroků. A výhody šly násobit: podobných účtů bylo možné mít založeno až 10.

Tato výhoda skončila v roce 2013 se změnou zákona, čímž banka přišla o svoje nejvýznamnější lákadlo, což se projevilo na odlivu klientů, který neustal dodnes.

Banka navíc nezvládala ani běžné mezistátní platby. Docházelo k případům, kdy museli klienti i kvůli jedná platbě do zahraničí na pobočku. Zde pak byli podrobeni rozhovoru připomínajícímu výslech, který měl za cíl jediné: zjistit, jestli platba nesloužila k podnikání a jestli ji bylo možné z běžného účtu odeslat. Ačkoli totiž zákon podnikatelský účet nepožaduje, banky často ano. Za jeho vedení totiž mají vyšší příjmy, než je tomu u běžného účtu. Nespokojení klienti následně houfně odcházeli jinam.

Co dělat, když máte účet u ZUNO banky?

Příčiny pádu ZUNO jsou asi jasné, i když oficiální zdroje mluví o nutnosti zrušení duplicity na českém a slovenském bankovním trhu. Ponechme je ale stranou a pojďme si říct, co dělat, když máte u ZUNO banky účet.

Jednoduše řečeno: prozatím nemusíte dělat nic. Banka nekončí najednou, ale postupně omezuje své aktivity. Od 21.října tak například nebude přijímat žádné další klienty. Do poloviny roku 2017 pak ty stávající převede buď pod českou Raiffeisen bank nebo pod slovenskou Tatra bank.

Dušuje se, že to pro klienty nebude žádná změna, že poplatky a podobné náležitosti zůstanou ve stejné výši, ale víme, jak je to se sliby bank.

Pokud se chcete se ZUNO bankou rozloučit, nemusíte čekat, až vám přijde oficiální vysvětlující dopis. To byste se možná nedočkali vůbec, protože ZUNO si od začátku budovala pověst internetové banky a lidí, kteří to velmi dobře umí s počítačem a chytrým telefonem.

Jak ukončit smlouvu u ZUNO banky

Máme pro vás dobrou zprávu: při rušení účtu nemusíte osobně na pobočku ani na úřad pro ověřený podpis. Jako jedna z pouhých čtyř bank v České republice umožňuje ZUNO zrušení účtu stoprocentně online. Přes internetové bankovnictví, infolinku nebo e-mail můžete zrušit účet i u Equa bank, Wüstenrot hypoteční banky a Air bank. Ostatní banky se dovolávají na kodex mobility a donutí vás obvykle k osobní návštěvě provozovny, kde se můžete připravit na několikaminutový rozhovor na téma, proč od nás zaručeně neodcházet.

Ale zpět k ZUNO bank. Výpověď smlouvy můžete podat přímo přes své internetové bankovnictví, k formuláři je ale třeba se trochu proklikat. Použít můžete i služeb infolinky, jen si k ruce připravte číslo smlouvy. Jakmile bude váš požadavek zaregistrován, budete mít měsíc na to, abyste své volné prostředky převedli na jiný bankovní účet. Úroky na spořícím účtu se už ale připisovat nebudou a okamžitě končí také platnost platební karty.

To platí v případě, že vůči bance nemáte žádné nevypořádané závazky. Pokud jste na běžném účtu v mínusu nebo čerpáte půjčku, nastavují se podmínky pro ukončení účtu individuálně a je třeba kontaktovat zákaznické centrum banky.

Co dělat, když chcete zůstat u ZUNO banky?

Jestliže odejít neplánujete, nic se pro vás nemění. Nadále můžete používat svůj účet jako doposud a v nezměněné podobě běží i půjčky a spořící účet. Pečlivě sledujte stránky ZUNO bank, kde se o všech změnách dozvíte včas a budete mít tak možnost své působení u této instituce v případě potřeby ukončit včas a bez zbytečných průtahů.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Leave a Reply