Jak vydělat peníze díl 2: na internetu vlastní prací

Přestože najdete tisícovky návodů, jak vydělat na internetu, jen zlomek z nich vás nebude chtít přesvědčit k zakoupení nějakého produktu nebo služby. Jakmile se naučíte rozeznávat tyto podvodné stránky, budete o krok blíž skutečnému vydělávání. Vybrali jsme několik způsobů, kterými se vám s trochou úsilí může podařit vydělat.

Vydělávání na internetu rozhodně není nic jednoduchého, a tak neočekávejte, že vám na účtě díky nějakým stránkám přistanou miliony nebo si výrazně různými “klikačkami”. Sice se většinou dá obstarat z pohodlí domova, ale i tak si pro tento způsob výdělku budete muset vyhradit nějaký čas a energii. Myslete také na to, že jakmile nebudou vaše výdělky spadat do příležitostných příjmů (hranice 30 tisíc Kč za rok), musíte je zdanit.

Jak se věnovat vydělávání přes internet?

Tento styl práce se pravděpodobně bude lišit od toho, na který jste zvyklíve svém zaměstnání, kdy na vás někdo dohlíží a máte stanovenou pracovní dobu. Pomůže vám dodržování několika pravidel.

  • Berte to vážně: začínáte s prací. Sice ji můžete dělat ve spodním prádle, ale to neznamená, že to není skutečná práce. Je nutné ji proto jako takovou brát. Nejste jediní, kdo chce pracovat na gauči ve spodním prádle. Ve skutečnosti je o online práci větší zájem, než na trhu práce ve vašem okresu.
  • Dejte jen něco, ne všechno: ať už jako ukázku své práce posíláte své texty, fotografické portfolio nebo odkazy na svou práci, nezahlťte příjemce. Nesmí se stát, že nebude vědět, kde začít.
  • Pořádně kontrolujte: než odevzdáte svou práci, radši si ji několikrát zkontrolujte. Hlavně, když jde o gramatiku, kde můžete použít automatickou opravu pravopisu – a tady dejte pozor na automatické opravy speciálních názvů do zkomolenin.

Prodávejte své výrobky a vydělávejte tak peníze

Jste-li kreativní a zvládáte vytvořit něco, co se líbí ostatním, zkuste to prodat přes internet. Než s prodejem začnete, uvědomte si, že úspěch tvoří i samotná prezentace výrobků a jejich snadné dosažení.

  • Kam vám budou chodit peníze: zjistěte si, jestli je váš aktuální bankovní účet vhodný pro přijímání většího množství plateb (např. jsou s tím spojené další poplatky?) a uvažujete-li o prodávání přes zahraniční portály, zařiďte si PayPal účet, který se u zahraničních webů standardně využívá.
  • Základem je dobrá prezentace: protože si zákazníci nebudou moci prohlédnout vaše výroky na vlastní oči, musíte jim snažit zprostředkovat produkt co nejlépe. Důležité jsou hlavně fotky, kdy u menších položek zvládnete vytvořit studio i doma. Podstatné je čisté pozadí, nejlépe bílé, dobré světlo a samozřejmě i foťák.
  • Vstřícný přístup: vám pomůže získat nové zákazníky díky pozitivním recenzím a udržet ty stálé. Myslete na záruku, podávání informací a řešení stížností.
  • Prodávejte: nejznámější z českých obchodů sdružující vlastní výrobky je Fler, prodávat můžete i pomocí Facebooku. K nejlepším zahraničním patří Amazon, eBay nebo Etsy.

Jak si vydělat peníze: Založte si blog

Myslíte, že máte ostatním co říct? Ideálním prostorem jsou internetové blogy, na nichž můžete i vydělat placeným sponzoringem nebo ve formě reklamní spolupráce (dostanete zdarma určité výrobky). Podstatný je nejen obsah, který vám přiláká čtenáře, ale i pěkný vzhled, nejlépe doplněný fotkami, který čtenáře na vašem blogu udrží. Poté se prostor vašeho blogu stane pro inzerenty zajímavým a můžete začít vydělávat pomocí:

  • Reklamních bannerů: vidíte je skoro na všech stránkách, nejčastěji jako barevné obrázky a pohybující se texty apod. Podle druhu inzerenta dostanete odměnu buď za počet zobrazení nebo kliknutí na banner.
  • Skryté reklamy: to jsou reklamy skryté pod navazujícími slovy přímo v textu, na které můžete kliknout a přesměruje vás to na jiné stránky. S těmito odkazy to není dobré přehánět, protože příliš odkazů přímo nenavazujících na text a neposkytujících užitečné informace čtenáře odradí.
  • Cílených reklamních textů: firmy poptávají i cílené texty, ve kterých je (většinou) musíte vychválit. Blogery se známějšími blogy oslovují firmy samotné, můžete jim taky sami poslat nabídku nebo je zkusit najít přes specializované servery, které zprostředkovávají kontakt mezi blogerem a firmou, jako je třeba PlaCla.

Blogování (a naopak) můžete vylepšit o vlogování a natáčení videí na youtube, kde vám po přihlášení se jako účinkující a zapnutí reklam začnou připočítávat peníze. Musíte se přihlásit k AdSense, které propojíte se svým účtem na youtube, vyplníte účet a peníze jsou vaše. Ze začátku nepočítejte se zázračnými sumami – 1 zhlédnutí vychází zhruba na 1 halíř.

Přihlaste se do fotobank

Štěstí můžete zkusit i ve fotobankách. Vyhněte se tématům, která fotí všichni, jako jsou domácí mazlíčci nebo západy slunce na dovolené. Zkuste se dívat, jaké fotky se objevují v novinách, časopisech a reklamách. Mezi nejžádanější patří fotky lidí a lokální tématika (s typicky českými věcmi, jako jsou nápisy, peníze apod.).

Ve fotobankách se neprodávají jen fotky, ale také videa a grafika, hlavně bitmapové a vektorové ilustrace. U videí si pohlídejte zvuky, nekvalitní nahrávky fotobanky nepřijímají a k videím s hudbou musíte přiložit souhlas umělce, tzv. Property release. I když fotobanky obsahují méně videí a přijímají téměř všechny, i tady je důležité natáčet netradičními pohledy zajímavé věci.Video hlavně nesmí vypadat jako fotka a být statické. Vlastníte-li dron, videa pro komerční použití můžete natáčet jen s licencí, jinak riskujete velkou pokutu.

K oblíbeným fotobankám pro začátečníky se řadí Shutterstock, Dreamstime nebo iStockphoto.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.33 (3 hlasy)

2 Comments

  1. KarelS 23.7.2017
  2. Jane 28.11.2019

Leave a Reply