Jak se vypořádat s dluhy?

Máte dluhy, které Vám přerůstají přes hlavu? V tomto článku naleznete několik kroků, které Vám pomohou nad dluhy zvítězit.

Již 85% občanů České republiky považuje dluhy za přirozenou součást života, a tím se samozřejmě zvýšil i počet lidí, kteří o půjčku žádají. Splácení hypoték nedělá většinou Čechům velký problém, ten se objevuje spíš u spotřebitelských úvěrů a krátkodobých půjček. Zde se nedaří splácet asi čtvrt milionu dlužníků.

Nejdůležitějším pravidlem je uvědomit si, zda vůbec půjčku nutně potřebujete a zda jste schopni ji následně splácet. Toto je základ toho, jak se nedostat do dluhové pasti. Je také důležité vybrat si seriózní společnost, u které si chcete půjčit. Ať již přemýšlíte o bankovní či nebankovní půjčce, vždy si projděte srovnání půjček a jiných podmínek, které dané společnosti nabízejí. Některé společnosti, např. Zaplo.cz nabízejí první půjčku zdarma a na svých stránkách www.zaplo.cz uvádějí i kalkulačku, kde si můžete sami ověřit výši splátky, termín i poplatky. U nebankovních společností se zaměřte i na reference klientů.

Pokud už do dluhů spadnete, tak pamatujte, že vždy existuje cesta ven. Následující body Vám poradí, jak se s dluhy vypořádat.

  • Pokud víte, že nebudete schopni splátku zaplatit v termínu, kontaktujte bez prodlení svého věřitele a zkuste se domluvit na možných řešeních. Nikdy své problémy nezatajujte a nevyhýbejte se jejich řešení. Takto by se k původní dlužné částce mohlo přičíst nemalé penále.
  • Vždy si zjistěte, kolik máte celkově půjček, u kterých společností a za jaké úroky, a určete, které dluhy je nejdůležitější v danou chvíli zaplatit jako první. Např. hypotéka, která Vám platí střechu nad hlavou, má vyšší prioritu než splátka půjčky na televizi. Půjčky se dají také konsolidovat do jednoho dluhu u jednoho věřitele.
  • Vytvořte si osobní či domácí rozpočet. Spočítejte všechny příjmy a výdaje a hledejte, kde by se dalo ušetřit (např. cigarety, restaurace, dopravu atd.) a neplaťte plnou částku za věci, za které nemusíte (např. slevy na potraviny, knihy z druhé ruky apod.).
  • Ověřte si, zda můžete získat nějaké finanční zvýhodnění (sleva na dani, příspěvek na dítě či bydlení apod.)
  • Řekněte si o bezplatnou pomoc např. na www.bezplatnapravniporadna.cz, dluhy.org nebo www.financnitisen.cz
  • A poslední a asi nejdůležitější rada: Pokud máte již dluhů až nad hlavu, neberte si další půjčky.

Přejeme Vám hodně štěstí s krocením svých dluhů.

Sources:

http://www.penize.cz/exekuce/39108-desatero-osobniho-bankrotu-aneb-jak-se-zbavit-dluhu

http://www.financeproradost.cz/clanek/jak-se-vyporadat-s-dluhy-a-exekucemi

http://www.mesec.cz/clanky/jak-se-vyporadat-se-starymi-dluhy/

http://www.financnitisen.cz/

 

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply