Minimální mzda se sjednotí a zvýší na 11 tisíc korun

Již od 1. ledna 2017 se na některých výplatních páskách objeví malá revoluce. Lidé pracující za minimální mzdu si totiž výrazně polepší a to nově i v případě, že jsou nějak zdravotně handicapováni. Odlišné standardy pro minimální mzdu byly totiž definitivně zrušeny.

Na počátku stála ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která na počátku října letošního roku předložila vládě ke schválení návrh, hovořící o nové úrovni výše minimální mzdy. Nově se tedy minimální měsíční mzda zvýší z 9 900 Kč na rovných 11 000 Kč, hodinová mzda pak stoupne z původních 58,70 Kč na celých 66 Kč.

Hlavním důvodem bylo srovnání naší ekonomické situace se situací ve zbytku Evropy. „Nižší minimální mzdu než u nás mají pouze v několika málo evropských státech, například v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Pracovat se musí vyplatit, a proto jsme zvýšili minimální mzdu, aby pracující lidé mohli ze svých příjmů hradit svoje základní životní potřeby a nebyli závislí na sociálních dávkách,“ argumentovala pro schválení změny ministryně Michaela Marksová.

Věděli jste, že současná situace je největším růstem minimální mzdy v historii českého státu? A odbory dokonce požadovali minimální mzdu ve výši 11 500 Kč!

Minimální mzda stoupá dlouhodobě

Letošní navýšení minimální mzdy zapadá do dlouhodobého konceptu, který by chtěl minimální mzdu dostat na úroveň 40% průměrné mzdy. Proto lze v roce 2017 očekávat další navýšení a to na 38,2%.

Ruší se také odlišný přístup ke zdravým a handicapovaným zaměstnancům. Zatímco ještě letos se minimální mzda znevýhodněných lidí pohybovala na úrovni 9 300 Kč, od příštího roku bude její výpočet totožný.

„To, že jsme také zrušili nižší sazbu minimální mzdy pro příjemce invalidního důchodu, považuji za mnohem spravedlivější stav, než tomu bylo doposud. Pro všechny tak bude platit stejná výše, a jsem ráda, že se na tom podařilo najít shodu,“ doplnila své prohlášení ještě Michaela Marksová.

Věděli jste, že: díky navýšení mzdy se zvedají povinné odvody na zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů a také zaměstnancům se zkrácenými úvazky, kteří na minimální mzdu jednoduše nedosáhnou?

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (3 hlasy)

Leave a Reply