Dostat za svou práci adekvátní odměnu by mělo být samozřejmostí. Ne vždy se však představa nadřízených osob shoduje s tou vaší. V takovém případě musíte najít způsob, jak to svému šéfovi na férovku, ale zároveň co nejvhodněji sdělit. Poradíme vás jak si říct o vyšší mzdu v různých životních situacích.
V zásadě existují dvě nejvhodnější příležitosti pro nadnesení toho tématu. Tou první je zcela jistě pohovor ještě předtím, než do práce nastoupíte. A ta druhá přichází ve chvíli, kdy už ve firmě nějakou dobu pracujete a rozhodli jste se, že je čas na změnu. Postupně probereme obě tato témata.
Jak si říct o vyšší mzdu na pohovoru
Začneme pěkně od začátku. Otázka na vaši představu o pobírané pracovní mzdě totiž při ucházení se o pracovní místo zcela jistě zazní. Jak se na ni připravit a zároveň nevypadat jako zlatokop, který přišel do firmy za jediným účelem?
Zjistěte si, jaká je vaše cena na trhu práce
Odcházíte z dobře placeného místa kvůli neshodám v kolektivu nebo naopak hledáte novou práci, protože z té staré sotva zaplatíte nájem? Váš pohled na mzdu ve vašem oboru může být díky tomu trochu zkreslený. Řešení je nasnadě: zjistěte si, jak jsou na tom ostatní a to nejlépe ve firmě, do které si chystáte. Pokud je to možné, udělejte si průřez i finančními odměnami u konkurence. Budete tak vědět, na čem jste. Při sestavování vhodného platového rozmezí se řiďte zejména těmito faktory:
- počítačové a jazykové znalosti
- délka praxe v oboru
- kurzy a další aktivity, díky nimž jste si zvýšili kvalifikaci
- stupeň specializace
Plat nikdy nezmiňujte na počátku pohovoru
Většina lidí se ptá: kdo by měl otázku o výši mzdy položit jako první? Zájemce nebo personalista? To nelze přesně říci, vyplyne to spíše z aktuální situace. Nikdy by však tento požadavek neměl zaznít na samém počátku. Naopak, čas na něj dojde teprve ve chvíli, kdy jste si jistí, že vás daná pozice zaujala.
Začít raději s menší částkou nebo naopak přestřelit?
Chcete zvýšit své šance na přijetí tím, že si zpočátku řeknete o menší plat a budete doufat, že vás vaše kvalifikace, zkušenosti a pracovní zápal časem posune do vyšší platové tabulky? Nebo naopak hodláte požadovanou částku značně přestřelit a dovolit personalistovi, aby s vámi smlouval?
Ani jedno není dobré. Každá firemní strategie je jiná, takže to, co vás někde vystřelí na vrchol kandidátského žebříčku může jinde znamenat totální fiasko. Zkušení personalisté radí: Vždy si řekněte o takovou odměnu, která okamžitě naplní vaše očekávání. Ze svého platu byste měli být schopni hradit všechny svoje závazky a v ideálním případě si ještě něco uložit stranou.
Jak si říct o vyšší mzdu v dlouhodobém pracovním poměru
Statistiky ukazují, že se svým platem nejsou spokojeny až dvě třetiny zaměstnanců! Pokud se i vy už nějakou dobu zaobíráte myšlenkou, že svému šéfovi přednesete návrh na zvýšení vaší pracovní odměny, je na to právě teď ta správná doba. Ekonomika roste, zemi se daří… využijte toho! Díky našim jednoduchým bodům budete mít velkou šanci, že skutečně uspějete. Svou žádost ale musíte začít formovat od skutečně pevných základů.
Připravte si argumenty
Poukažte na svou loajalitu. Sepište, kolik let jste již ve firmě zaměstnání. Přidejte k tomu své zkušensoti z jiných pracovních pozic a připravte si seznam věcí, díky nimž jste pro svou firmu prospěšní.
Řekněte, o kolik chcete přidat
„Šéfe, chtěl bych trochu víc!“ – tak s tímhle do kanceláře ani nechoďte. Předem si stanovte sumu, která by vás uspokojila. Mluvit můžete o tisících, ale i procentech ze mzdy. Vždy je lepší svůj požadavek trochu nadhodnotit, abyste posléze mohli projevit svou dobrou vůli a slevit ze svých požadavků. A když náhodou zaměstnavatel kývne na vaši první nabídku! Inu, tím líp!
Chtějte znát přesný termín
Může se docela dobře stát, že nadřízený by na vaši výplatní pásku sice rád něco přidal, ale nemůže o tom rozhodnout sám. Předá tedy požadavek na vyšší místa. To se však může značně protáhnout, proto trvejte na závazném termínu, dokdy by mělo být o vašem požadavku rozhodnuto.
Rozmyslete se, jestli je vyšší plat to jediné, co vás uspokojí
Výše platu loajalitu zaměstnanců k firmě nezvýší, to už prokázaly mnohé studie. Řada zaměstnavatelů se proto snaží svým zaměstnancům nabídnout jiné benefity. Může sem patřit například:
- delší dovolená
- déletrvající přestávky
- úprava pracovního času
- nové pomůcky a prostředky pro vykonávání vaší práce
- poukazy do posilovny, lázni apod.
Předem se rozmyslete, jestli by vás něco takového uspokojilo. Pokud ne, dejte to najevo.
Zrádný timing!
Volba vhodného okamžiku je klíčová. Váš nadřízený by měl mít na rozhovor s vámi dostatek času, kdy ho nebudou obtěžovat jiné úkoly. Velmi vhodné jsou z toho úhlu pohledu zvláště odpolední hodiny v úterý a ve středu. Ale samozřejmě záleží na situaci ve vaší formě. Pokud to jinak nepůjdete, požádejte o chvíli času po skončení pracovní doby.
Sebejistota je základ
Snažte se působit sebejistě. Argumenty už máte, takže není třeba s srovnávat se svými spolupracovníky nebo na ně dokonce házet špínu!
Jak si říct o vyšší mzdu – když šéf odmítne
Především se nenechte vytočit. Uvědomte si svou pozici: žádáte vyšší plat za stejné množství práce. Vyslechněte si proto v klidu argumenty svého šéfa a zeptejte se ho, jak byste mohli zvýšení platu docílit. Může získat zajímavou inspiraci nebo naopak zjistíte, že tudy cesta nevede. V některých případech může jít i o zjišťování vaší vytrvalosti. Pokud si budete stát za svým, můžete se dočkat sladké odměny.