Výpočet čisté mzdy aneb nahlédněte pod ruce své účetní

Hledáte nové zaměstnání a přejete si vědět, kolik za svou práci dostanete, pěkně jednoduše a bez pojmů jako hrubá či superhrubá mzda? Chcete se přesvědčit, že účetní ve vaší stávající firmě neudělala žádnou botu? Podívejte se na pravidla pro výpočet čisté mzdy 2018.

Výpočet čisté mzdy – co všechno se do něj počítá?

Začněme pěkně od začátku, k tomu, abyste si vypočítali svou čistou mzdu budete potřebovat.

  • hrubou mzdu (zjistíte z výplatní pásky)
  • počet nezaopatřených dětí
  • slevy na dani

Nevypadá to složitě, ale přesto neuškodí si jednotlivé body probrat pěkně podrobně.

Všechny základní informace na jednom místě

Začneme sazbou daně z příjmů, kterou budete muset chtě nechtě odvést státu. I když se v minulém roce o této problematice hodně mluvilo, základní sazba daně z příjmů zůstává stále stejná – 15%. U zaměstnanců se vypočítá z tzv. superhrubé mzdy (ani tady žádná změna).

Jak se změnila průměrná a minimální mzda?

Dobrou zprávou je, že obě cifry rovněž neustále rostou, a to teoreticky i prakticky. Tzn. zbude vám více než před rokem, i když odečteme inflaci a zdražování. A jakými hodnotami se tedy dnes můžeme chlubit?

  • Minimální mzda pro rok 2018 byla stanovena na 12 200 Kč.
  • Průměrná mzda pro rok 2018 byla stanovena na 29 979 Kč.

Zdravotní pojištění stále nemá strop

S těmito údaji úzce souvisí i vyměřovací základ pro nezbytné pojistné, a to jak sociální tak zdravotní. Výpočty u každého z nich se však značně liší.

Pojistně pro sociální pojištění odváděné státu je zastropováno na 48násobku průměrné mzdy. Můžete si tedy být jistí, že ročně neodvedete více než 1 438 992 korun.


Zdravotní pojištění strop bohužel nemá, takže čím více vyděláte, tím více odvedete – bez výjimek!

Jak je to se solidární daní?

Tento odstavec se většiny z nás pravděpodobně týkat nebude. Ovšem pro úplnost je ho třeba uvést. Lidé s vysokými příjmy musí u nás odvést tzv. solidární daň již několik let. Jedná se o částku ve výši 7 %, a to vždy, když roční limit příjmu přesáhne 1 438 992 korun.

Daň se odvádí v každém měsíci už od začátku roku. Může se stát, že vám bude stržena jen v některém kvartálu (třeba kvůli mimořádné odměně). Nemusíte se však bát, pokud se na konci roku k tak vysokým příjmů nedostanete, daň odvedenou navíc vám stát v příštím roce vrátí.

Pokud však patříte k těm šťastnějším, nevyhnete se kromě speciální povinnosti také vlastnoručnímu podání daňové přiznání. Tato povinnost platí pro všechny, jejichž roční úhrn příjmů přesahuje výše zmíněnou částku.

Slevy na dani 2018 – znáte je všechny?

Výpočet čité mzdy 2018 velmi silně ovlivňuje také nárok na nejrůznější slevy na dani. Připravili jsme po vás přehlednou tabulku, díky níž budete okamžitě vědět, jaké úlevy si pro sebe můžete přivlastnit.

Název slevyMaximální možná výše
Sleva na poplatníka 24 840 Kč (za 1 měsíc 2070 Kč)
Sleva pro studenta 4 020 Kč ( za 1 měsíc 335 Kč)
Sleva na dítě ·u prvního dítěte 15 204 Kč (1 267 Kč za 1 měsíc)

·u druhého dítěte 19 404 korun ročně (1 617 korun za 1 měsíc)

·u třetího a každého dalšího 24 204 korun (2 017 korun za 1 měsíc)

·u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva násobí 2x

Sleva na vyživovaného manžela 24 840 Kč (uplatňuje se ročně)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P 49 680 Kč ( za 1 měsíc 4140 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P 16 140 Kč ( za 1 měsíc 1345 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně 2520 Kč ( za 1 měsíc 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. stupně 5040 Kč ( za 1 měsíc 420 Kč)
Za školku 12 200 korun ročně

Platbou za školku je myšlena úhrada školného, a to ve státních i soukromých školkách. Takže pokud dítě chodí posledním rokem do státní školky, kde se školné nehradí a platí se pouze obědy, nebudete mít na slevu na školku nárok. Pokud všem dítě dostane odklad školní docházky a budete mu v následující roce opět hradit školné (nutné ze zákona), můžete si tuto slevu opět uplatnit.

Měli bystě vědět: při zapisování dětí do daňového formuláře na pořadí nezáleží, i když je většina z nás řadí posle data narození od nejmladšího po nejstaršího. Máte-li ovšem dítě s průkazem ZTP/P a uvedeno ho v seznamu na druhé případně třetí místo, i když se narodilo jako první, získáte větší slevu, než kdybyste se řídili pořadím. Úředníci o tomto triku mlčí případně vás pro „svůj vlastní klid“ budou chtít donutit údaje přepsat, ale nedejte se a trvejte na své variantě. Vždyť rozdíl ve vrácené dani může být v řádech mnoha tisíc!

Sleva na manželku či manžela je takovou šikovnou náhradou za zrušení tzv. společného zdanění manželů. Dosáhne na ni každý, jehož partner či partnerka si za rok nevydělá více než 68 000 Kč. Typicky jde o matky s velmi nízkým rodičovským příspěvkem, nemocné nebo nezaměstnané partnery. Podmínkou je svatba, soužití v jedné domácnosti nestačí. Ale pozor na to- jste-li sezdáni, ale ve společné domácnosti nežijete, sleva vám nemusí být uznána.

Náš tip: Úpravou zákona prošlo i období, v němž je možné takovou daň uplatnit. Zatímco dříve platilo, že v době podání žádosti musel být uvedený pár stále ještě v manželství, nově stačí podat žádost na slevu za období, kdy výše uvedená kritéria skutečně platila. Pokud se tedy během roku rozvedete nebo naopak oženíte, získáte slevu za všechny měsíce,  nichž jste splňovali podmínky.

Vydělávající student pak může dosáhnout na daňovou slevu na studium, a to v případě, že ještě nedosáhl věku 26 let. 335 Kč měsíčně se sice nezdá moc, ale na konci roku může jít o poměrně příjemné zpestření rozpočtu.

OSVČ si v roce 2018 mohou vybrat

A jak je to s uplatněním slev na dani pro OSVČ? Zatímco ještě vloni měli lidé užívající tzv. paušál jednoduše smůlu, letos už to neplatí. Došlo ke snížení limitu pro využití paušálu, ale zároveň přibyla možnost uplatnění pestré nabídky bonusů, právě ve formě slevy na dítě, manžela apod.

Letos si OSVČ ještě mohou vybrat, podle kterého principu budou svou čistou mzdu počítat, příští rok už bude existovat pouze varianta s nižšími limity a vyšším rozsahem poskytovaných slev.

Zjistěte svou čistou mzdu snadno a rychle

Výpočet čisté mzdy může být někdy velmi komplikovaný, zvláště nevyznáte-li se v úřednických pojmech. Doporučujeme proto najít si šikovné on-line kalkulačky pro výpočet čisté mzdy na internetu, ve kterých naklikáte vše potřebné od výše své superhrubé mzdy až po všechny slevy na dani, které pro vás platí a okamžitě se dozvíte, s jakou částkou do rozpočtu můžete každý den počítat. A to vůbec není špatné, co říkáte?

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (3 hlasy)

Leave a Reply