Od začátku příštího roku se vaše zálohy za elektřinu nebudou řídit hlavně spotřebou energie, jak tomu je doposud, ale velikostí jističe. Řadě domácností s nízkou spotřebou to přinese zdražení až o několik desítek procent.
Změny v platbách záloh za elektřinu chystá Energetický regulační úřad (ERÚ) pomocí novely zákona, která má být schválena v druhé polovině roku 2016. Celkový příjem dodavatelů elektřiny se nemá nijak změnit, jen bude jinak přerozdělený. Domácnostem, které mají nízkou spotřebu elektřiny nebo vlastní solární panely, se zálohy mají značně zvýšit.
Cena záleží na velikosti jističe
Nově se nemá cena odvozovat od spotřeby, ale velikosti jističe a spotřebovaná elektřina bude mít v celkové zaplacené částce menší podíl. Takže i když žijete sami nebo máte nízkou spotřebu díky úsporným spotřebičům, nižší náklady na elektřinu si jimi už nezajistíte. Zdražení se bude týkat i chatařů a chalupářů, kteří mohou mít sice nízkou spotřebu, ale pro zapojení například cirkulárky potřebují silnější jistič, a zaplatí tak víc. Už dnes si jeden z chatařů spočítal, že v příštím roce jeho náklady stoupnou o 115 %.
Jak na tom budete vy?
Na informativních stránkách si můžete nejen přečíst detailní obhajobu těchto plánů, ale rovnou si spočítat, kolik budete platit vy: http://www.novatarifnistruktura.cz/
Proč právě taková změna?
Za nápadem kromě ERÚ stojí i dodavatelé elektřiny, kteří tvrdí, že kvůli zbytečně velkým jističům musí stavět předimenzované sítě (velikost vašeho jističe předpokládá určitý odběr a tyto předimenzované sítě by jej měly zaručit. Kritici ale upozorňují, že pokud by všechny domácnosti vytížily jističe naplno, sítě to stejně nezvládnou).
Vadí jim také, že dochází k decentralizaci sítě kvůli velkému rozvoji vlastních zdrojů elektřiny (solárních panelů), jejichž majitelé jsou ale také napojeni na hlavní síť a v případě potřeby odebírají elektřinu.
Dále ERÚ objasňuje tuto změnu potřebou udržet schopnost dodávat nepřetržitě elektřinu všem uživatelům v požadovaném množství a kvalitě. Odběratelé mají v této regulované ceně zaplatit náklady naprovoz, rekonstrukci a rozvoj sítí v závislosti na tom, jaké na ni mají požadavky (tedy velikost jističe naznačí, jak velké jejich požadavky jsou).
Do budoucna už ERÚ počítá s tím, že pokud se ještě víc rozvine samovýroba elektřiny, nemuseli by díky navrhovaným změnám nést náklady na provoz celé sítě jen ti, kteří bydli v bytových domech nebo si vlastní zdroj elektřiny nemohou dovolit.
Odpůrci se stavějí striktně proti
Kritikům tohoto návrhu se nelíbí, že znevýhodní odběratele, kteří mají menší spotřebu (malé domácnosti, důchodci žijící sami, svobodné matky) i ty, kteří používají šetrné spotřebiče nebo si vyrábějí vlastní elektřinu (například pomocí solárních panelů). Hnutí Duha upozorňuje na to, že domácnostem se solárními panely by úspory klesly z 2100 korun na 600 korun ročně kvůli zavedení speciálního poplatku pro tyto domácnosti.
Od nového roku by se takové úsporné chování nemělo vůbec vyplatit, tito uživatelé by od nového roku měli zaplatit o několik tisíc korun víc. Naopak by na něm měli vydělat ti, kteří mají vysokou spotřebu, jako domácnosti s náročnými spotřebiči a velké průmyslové podniky. Uživatelé s průměrnou spotřebou by na tom měli být podobně jako dnes.
Jak to je s velikostí jističe, jeho výměnou a dopadem na zálohy za elektřinu?
To, že jsou jističe nadimenzované je diskutabilní, protože jeho velikost určuje norma už při projektování stavby. Pro domácnosti jsou nejrozšířenější jističe 3x25A, které někdy plnou zátěž ani nezvládají.
Pokud zvažujete výměnu jističe za menší, je dobré se obrátit na specializovanou firmu, která vám podle měření výkonu vašich spotřebičů navrhne optimální velikost jističe. Musíte počítat s tím, že změnu velikosti jističe vám musí schválit dodavatel elektřiny a čeká vás kvůli tomu i papírování. Navíc je jedno, jestli jistič měníte za menší nebo větší, v každém případě zaplatíte několik tisíc korun (od 3000 Kč po 7000 Kč).
Musíte také počítat s tím, že kvůli menšímu jističi budete muset obětovat svůj zažitý komfort a nebudete mít moci zároveň zapnutou například pračku a myčku, jinak vám jistič vypadne.
Novela v této podobě se nelíbí ani zákonodárcům
Tyto změny poslanci z hospodářského výboru odmítají, pokud by zvýšily náklady domácností. O celou věc se zajímá i premiér Bohuslav Sobotka, který ministerstvo průmyslu požádal o analýzu. K tomu připojil žádost, abypokud analýza dokáže, že změna tarifů bude mít dopad na spotřebitele, ministr průmysl spolu s ministryní práce navrhli opatření ke zmírnění těchto dopadů.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková prohlásila, že nedopustí, aby se změny dotkly lidí s nejnižšími příjmy a vítá názory uživatelů.
Zmůžete proti změně něco i vy sami?
K chystaným změnám se můžete vyjádřit i vy, i když bude novela zákona už jen v rukou poslanců a odborníků. Na stránkách http://www.eru.cz/cs/konzultacni-proces je číslo, na kterém se můžete ptát na otázky ohledně nových tarifů. A odkaz na formulář, ve kterém úřadu sdělíte své náměty, připomínky i dotazy.
To už se setkalo s nelibostí jedné z distribučních firem, podle které na nové podobě tarifů pracovali už dva roky a teď chce předsedkyně ERÚ Vitásková vše změnit.
K vyjádření své nespokojenosti můžete využít i předpřipravený dopis od Hnutí Duha: http://www.hnutiduha.cz/novetarify/, který po vyplnění osobních údajů odešlou předsedkyni ERÚ Vitáskové.