Chorvatská dálniční známka

I Chorvatsko patří mezi státy, které si za použití svých dálnic a rychlostních silnic účtují nemalé poplatky. Chorvatská dálniční známka ale k sehnání není, místo toho je třeba vždy při výjezdu z dálnice zaplatit mýtné, které se liší podle toho, jak velkou vzdálenost jste po placené komunikaci urazili.

V Chorvatsku na nákup klasických dálničních známek zapomeňte. Místo toho si připravte dostatečnou hotovost nebo platební karty. Průměrná cena se pohybuje okolo 4 kun na 1 ujetý kilometr pro majitele osobních vozů se dvěma nápravami a bez přívěsu.

Pro účely článku budeme vycházet z orientačního převodního kurzu 1 Kč – 3,6 HRK (Chorvatská kuna). Jedna kuna se dělí na 100 lip.

V Chorvatsku není problém objet placené úseky dálnic a vysokorychlostních silnic po běžných okreskách. Počítejte jen s vyšší časovou náročností. Ale důkladných kontrol a chytáků v podobě placených dálničních nájezdů jako ve Slovinsku se tady bát nemusíte.

Přehled výše chorvatských silničních poplatků

I když chorvatská dálniční známka neexistuje, stále je třeba počítat s platbou za pomoci mýtných bran. Tu můžete zrealizovat v eurech i chorvatských kunách a to buď hotově nebo platební kartou. Vybrali jsme pro vás poplatky na dálnici A1 Zagreb – Split, která je Čechy využívána nejvíce. Poplatky jsou počítány od vjezdu Záhřeb – Lučko.

VýjezdCena v HRK
Karlovac19
Bosiljevo30
Žuta Lokva57
Otočac63
Rijeka70
Maslenica112
Posedarje115
Zadar 1117
Zadar 2121
Benkovac128
Pirovac138
Skradin143
Šibenik147
Vrpolje154
Prgomet162
Dugopolje174
Blato na Cetini187
Šestanovac190
Zagvozd195
Ravča209
Vrgorac214
Karamatići222

Tipy pro cestu do Chorvatska

Na co nezapomenout, pokud chcete jet k chorvatskému moři vlastním automobilem? Přinášíme vám několik tipů.

  • Nezapomeňte si vzít řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o zaplacení pojištění, tzv. zelenou kartu. Jinak budete muset pojistné doplatit přímo na hranicích, ovšem v mnohem vyšší hodnotě.
  • U zapůjčeného vozidla musíte mít s sebou notářsky ověřený souhlas majitele.
  • V obci platí omezení rychlosti 50km/hod, mimo obec 90 km/hod. Silnice pro motorová vozidla jsou omezeny limitem 110 km/hod a dálnice 130 km/hod.
  • Tolerance alkoholu je 0,5 promile v krvi (vyjma řidičů do 21 let a profesionálů).
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Leave a Reply