Nová nařízení vlády ohledně koronaviru – 24.3.2020

Se stále se zvětšujícím počtem nakažených v České republice přibývají další a další restrikce. Vláda přistoupila v zamezení šíření nákazy k přísným opatřením a dokonce uzavřela oblast na Litovelsku a Uničovsku. Vzhledem k vývoji situace ve Španělsku a Itálii není na místě bagatelizace problému, ale snaha o jeho vyřešení a minimalizování dopadu pandemie na obyvatelstvo a ekonomiku.  Pravidelná jednání sebou přinášejí časté změny, zde je přehled těch nejaktuálnějších opatření.

Ven pouze v nejnutnějších případech a s rouškou

Již od minulého týdne je povinné nošení roušky nebo jiného prostředku na zakrytí úst a nosu na veřejnosti, většina obyvatel se potýkala s nedostatkem jednorázových roušek a přistoupila k domácí výrobě látkových roušek a jejich každodennímu vyvařování a žehlení.  Omezení volného pohybu osob se prodloužilo do prvního dubna. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání, zajištění nezbytných nákupů potravin a hygienických potřeb, neodkladné úřední záležitosti, cesty k lékaři nebo zajištění pomoci pro jinou osobu. Zákaz neplatí pro účast na pohřbech nebo na pobyt v přírodě či parcích. Dále je zakázáno utvářet skupinky o více než dvou lidech, neplatí pro osoby ve společné domácnosti a na pracovišti.

Obchody zůstávají uzavřeny

Většina obchodů zůstává zavřena, nicméně k původně otevřeným prodejnám se nově připojili i prodejci zahrádkářských potřeb a osiv, květinářství, textilní galanterie, odtahové firmy, pneuservisy, stanice silniční a technické kontroly, provozovny umožňující výdej zásilek od třetí strany. Otevřeno mají i firmy poskytující stavební a projektové činnosti ve stavebnictví, účetnictví, daňové poradenství a realitní služby.

Již potřetí vláda změnila dobu vyhrazenou pro nákupy seniorů. Aktuálně je jim vyhrazena doba od osmé do desáté hodiny ráno. Nově nařízení platí jen pro prodejny nad 500 metrů čtverečních. Nakoupit mohou v tuto dobu i osoby nad padesát let jsou-li držiteli karty ZTP včetně jejich doprovodu.

Zavřené naopak zůstávají restaurace a hospody včetně zahrádek. Výjimka zde zůstala pro poskytovatele závodního stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb. Otevřena zůstávají i výdejní okénka rychlého občerstvení, která nejsou umístěna v nákupních centrech o ploše nad 5000m2. Někteří majitelé restaurací se snaží nepříznivou situaci částečně vyřešit prodejem poledních meníček sebou nebo případně rozvozem do domu.

Cestování a školy

Do odvolání zůstávají zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. V současnosti není jasné, kdy se žáci do lavic vrátí. Otazník visí nejen nad přijímacími zkouškami na vysoké a střední školy, ale i nad maturitami. Ve hře je i rozdání maturitního vysvědčení dle průměru posledních tří vysvědčení.  K uzavření mateřských školek plošně nedošlo. Je na zřizovateli, jak se k dané věci postaví.

Hranice zůstávají nadále uzavřeny. Stát však zpřísnil podmínky pro pendlery. Osoby pracující do sta kilometrů od hranic se mohly vracet domů za rodinou. Nově mají tito zaměstnanci na výběr, zda se své práce vzdají nebo si najdou ubytování v dané zemi a po návratu domů nastoupí do čtrnáctidenní karantény.


Porody bez otců

Již od minulého týdne došlo ke změně režimu návštěv v zdravotnických zařízeních. Stále zůstávají povoleny návštěvy v hospicích, u pacientů v terminálním stavu, nezletilých pacientů a nesvéprávných osob. Výjimka byla naopak zrušena pro přítomnost otce u porodu a jeho následné návštěvy na oddělení šestinedělí. Proti tomuto zákazu se vzedmula vlna kritiky ze strany nastávajících matek a vznikla petice za zrušení tohoto zákazu. 

Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply