Koronavirus – jak se před ním chránit?

Na koronavirus stejně jako na ostatní virová onemocnění nezabírají antibiotika. Očkování prozatím neexistuje a léčba je pouze symptomatická. Zabránění přenosu z jedné osoby na druhou je základním kamenem úspěchu v boji proti rozšíření nákazy a vzniku epidemie. Jak se můžeme jako jedinci sami za sebe připravit?

Zdravý životní styl jako základ

Může se to zdát jako nedůležitá rada, ale nejvíce ohroženou skupinou jsou oslabení jedinci s nedostatečnou imunitou. Snažte se aktivně podpořit svoje zdraví jídelníčkem bohatým na vitamíny, dbejte na kvalitní zdroje potravin a ovoce a zeleninu důkladně před konzumací omyjte. Zapojte do své denní rutiny pravidelný pohyb, nemusíte trhat rekordy v posilovně, hodinová procházka na čerstvém vzduchu rozproudí váš kardiovaskulární systém. Nezapomínejte ani na svoje duševní zdraví, dlouhodobý stres může snížit vaši obranyschopnost a vy budete náchylnější. 

Hygiena na prvním místě

Stejně jako u všech infekčních onemocnění je důležité dodržování základních hygienických pravidel. Při kašli si zakrývejte ústa rukávem nebo jednorázovými papírovými kapesníky, které ihned po použití vyhodíte. Pravidelně si umývejte ruce speciálním mýdlem a gelem na bázi alkoholu. Desinfekční gel je vodné mít v kabelce či batohu a nanést jej po cestě v dopravním prostředku, otřít s ním madlo na nákupním vozíku nebo si očistit ruce před konzumací potravin.

Rouška vs respirátor

Prodejci zdravotnických potřeb zaznamenali zvýšený zájem o roušky a respirátory, které se stávají nedostatkovým zbožím. Je však třeba zmínit, že tyto dvě zdravotnické pomůcky nejsou totožné.  Rouška neochrání zdravého jedince před nákazou koronavirem. Rouška je bariérovou pomůckou proti přenosu infekčních nemocí u kašlajících osob. Účinnost nezvýšíte ani použijete-li několik kusů najednou. Běžná rouška špatně těsní okolo nosu a úst. Během několika desítek minut materiál roušky zvlhne dechem nositele a tím ztrácí svoji účinnost, je nutné ji vyměnit za jinou.

Respirátor s třídou FFP3 je adekvátní ochrannou proti přenosu nákazy, respirátory této třídy jsou schopny zachytit velmi malé částice prachu, bakterií i virů. Nevhodně použité roušky a respirátory mohou ještě zvýšit riziko přenosu.

Zachrání nás karanténa?

Nejdůležitější pro zvládnutí epidemie je zamezení dalšího šíření viru. Karanténa je jedním ze základních opatření v epidemiologii. Jde o izolaci potencionálně nakažené osoby stranou od dalších jedinců během inkubační doby. Koronavirus konkrétně má inkubační dobu dva až čtrnáct dní a po jejím uplynutí se osoba testuje, zda je u ní nákaza přítomna.

Nejsnadněji se nemoc šíří ve velké koncentraci lidí. Vyhněte se ve svém vlastním zájmu koncertům, sportovním utkáním a supermarketům. Nestýkejte se s lidmi, kteří se vrátili z nakažených oblastí.

Buďte ohleduplní ke svému okolí

Zastavení epidemie je v zájmu všech lidí, proto se snažte dodržovat naše doporučení nejen kvůli sobě, ale i kvůli ostatním. Pokud jste nemocní, zůstaňte raději doma. Pokud jste se vrátili z postižené oblasti nebo jste přišli do styku s nakaženou osobou a pociťujete některé z příznaků, ihned kontaktujte telefonicky svého obvodního lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (1 hlas)

Leave a Reply