Kde a jak sehnat letenky levně?

Blíží se doba zahraničních dovolených a s ní i otázka ceny levných letenek. Také každý rok závidíte kamarádům, kterým se povedlo sehnat letenky levně na poslední chvíli? Už nemusíte. Prozradíme vám osvědčené tipy a triky, díky nimž i vy letos za létání opravdu ušetříte.

Zpáteční letenka za pár stovek do Dublinu nebo cesta do New Yorku za méně než 10 000 Kč? Ne, to není utopie ale realita některých skutečně levných letenek. Takové nabídky ale nečekají za rohem. Musíte jim vyjít vstříc a aktivně je vyhledávat s dostatečným předstihem.

Na levnou dovolenou myslete včas

Abyste zakoupili na svou dovolenou letenky levně a výhodně, musíte se o to začít starat včas. Do velmi žádaných turistických destinací je třeba nakupovat letenky i s ročním předstihem, ale ve většině případů si vystačíte s půlročním nebo alespoň tříměsíčním odstupem.

Při svém hledání se rozhodně neomezujte jen na jedno letiště. To Václava Havla je sice krásné, ale z Vídně, Mnichova, Drážďan, Budapešti nebo Berlína můžete do své vysněné destinace odletět mnohem levněji, a to i když započtete náklady na dopravu na letiště. Jazykové bariéry se bát nemusíte, všude se pohodlně domluvíte jednoduchou angličtinou.

Nespoléhejte na to, že se nějaká extra výhodná nabídka last minute objeví jen pár dní před vaším plánovaným odjezdem. V naprosté většině případů to nebývá pravda. Naopak – ceny letenek mohou být v tomto termínu tak astronomické, že se na celou dovolenou raději vykašlete.

Hledejte letenky na neobvyklé časy

Pro dopravní letecké společnosti jsou ideálními klienty business manažeři, kteří cenu letenky příliš neřeší. Ti zpravidla létají ve všední den nebo v neděli. Nevyhovují jím příliš brzké nebo naopak příliš pozdní lety stejně jako cestování v sobotu. Na tyto termíny je tedy třeba nalákat i obyčejné zákazníky za mnohdy skutečně výhodné ceny – a to je šance pro vás. Zejména sobotní termíny bývají tutovka a vaše cestování to nijak nenaruší. Naopak, máte šanci si užít poměrně klidného a nepřecpaného letiště nebo využít lépe dostupných služeb v jeho okolí. I když třeba v Londýně stejně na první zamávání taxík před letištěm zkrátka neseženete.

A kdy se na lov letenky levně nejlépe vydat? Pamatujte si, že letecké společnosti obvykle přicházejí s novou nabídkou v pondělí. Pak přichází na řadu jejich srovnavače a algoritmy, které postupně cenu letenek ráží tak, aby pro zákazníky byla co nejvýhodnější v porovnání s konkurencí. Tento souboj vyvrcholí v úterý odpoledne, kdy byste také měli zasednout k počítači a hledat.


Ostatní dny v týdnu doporučujeme alespoň občasné nahlížení na vámi vybrané portály a to nejlépe v ranních hodinách, kdy se výhodných akčních nabídek objevuje nejvíce. Doporučujeme hlavně nejrůznější srovnávače letenek, kterých je s českou lokací několik. Problémy ale nebývají ani se zahraničními stránkami. Angličtina používaná zde je jednoduchá a přinejhorším si vystačíte se slovníkem.

Na nákup letenky levně naopak zapomeňte v období Vánoc. Letních prázdnin a dalších významných svátků. V tyto termíny obvykle není problém naplnit kapacitu letadel, takže letecké společnosti nic nenutí vypisovat nákupy letenek za akční ceny.

Náš tip: Dejte si pozor na podmínky vrácení peněz v případě nedostavení se k odletu (anglicky no show). Ty nejvýhodnější letenky obvykle od nízkonákladových společností tyto prostředky někdy vůbec nevrací. Musíte si tedy svou dovolenou skutečně dobře naplánovat, aby vám zaplacené letadlo neuletělo.

Nákup letenky levně uskutečněte hned

Jakmile uvidíte na obrazovce výhodnou letenku, jednejte okamžitě. Ne za deset minut ani za hodinu. Skutečně levné letenky se totiž velmi rychle vyprodají nebo jejich cena stoupne na obvyklou hranici (to v případě, že byla cena vypočtena např. chybným algoritmem na stránkách). Nejste-li si svým záměrem zcela jistí, letenku alespoň rezervujte a dopřejte si čas na rozhodnutí.

Podle podmínek jednotlivých společností máte na zaplacení letenky 24 až 48 hodin, poté propadne a vrátí se do prodeje. Tuto dobu si proto hlídejte i v případě, že vám nějaká skvělá nabídka utekla přímo před nosem. Je docela dobře možné, že za pár hodin dostanete druhou šanci – lidí, kteří si letenky pouze rezervují, aniž by je nakonec zaplatili je z mnoha důvodů dost a dost.

Měli byste vědět: čas od času můžete narazit na super levné letenky třeba jen za několik eur či dolarů. Často se vám takovou letenku ani nepovede koupit, ale pokud ano, počítejte s tím, že můžete být před odletem požádáni o doplacení do běžné ceny nebo vám naskočí různé poplatky. Jde totiž o levné letenky vzniklé chybou v systému. Některé společnosti vám je uznají, jiné jen s výše uvedenými výjimkami. Hádat se nedoporučujeme. Chyba je evidentní a jen těžko můžete tvrdit, že jste byli prodejcem uvedeni v omyl. Často však nákup takových letenek projde bez problémů, takže se předem nemusíte obávat.

Při nákupu letenky levně si také ohlídejte cenu letištních poplatků, příplatků za palivo apod. Mohlo by se stát, že díky nim vzroste cena letenky až za hranici, kterou nebudete ochotni zaplatit.

Rozlišujte také nákup letenek u běžných a nízkonákladových společností. Běžné letecké společnosti často nabízejí velmi výhodně tzv. zpáteční letenky. Mnohdy je cena tak lákavá, že se vám nákup vyplatí i ve chvíli, kdy zpáteční cestu nevyužijete (necháte ji jednoduše propadnout).  Naopak u nízkonákladových společností kupujte vždy jen jednosměrné letenky.

Letenky levně nakupujte ve spolupráci s kamarády

Při nákupu těchto letenek platí, že bez počítače se neobejdete. Nákup z mobilního rozhraní bývá pomalý a často s chybami. Proto doporučujeme mít pro všechny případy po ruce kamaráda, kterého na výhodnou cenu letenky upozorníte a on ji za vás koupí. Můžete se tedy bez obav rozhlížet po levných letenkách třeba v autobuse cestou do práce a pro případ potřeby mít „na drátě“ spolehlivou kupující osobu. Té jen předem předejte svoje nacionále, ať se samotný nákup příliš nezdržuje. Výhodná letenka by vám také mohla uletět před nosem.

Letenky levně můžete koupit i pro děti do dvou let věku. Ty sice u mnoha společností cestují zdarma nebo např. jen za 10% obvyklé ceny, ale je třeba pro ně zakoupit tzv. infant letenku. Ta opravňuje díte k cestování v letadle, ovšem obvykle na klíně rodiče. V ceně navíc nebývá žádné zavazadlo, i když většina společností nedělá s přepravou kočárku nebo menší tašky s oblečením žádné ciráty. Pokud je navíc v okolí místo, lze dítě obvykle posadit na volnou sedačku i bez letenky. Stačí slušně požádat palubní personál.

TIP: Věk dítěte je vždy třeba prokázat pasem nebo jiným dokladem. Nepočítejte s tím, že byste na takové místo protlačili dítě starší 24 měsíců, i když vzhledově vypadá na méně! Doprovázet ho musí vždy osoba starší 12 let.

Nízká cena letenek často nebývá zadarmo. Kromě neobvyklých termínů musíte také počítat např. s ne zcela ideálně navazujícími lety (několik hodin čekání na letišti bývá standardem) nebo lety s několika přestupy. Často jde také o letiště umístěná mimo centrum města nebo dokonce „pouze“ v jeho okolí. Navíc levné letenky jsou často prodávány na místa v letadle, neoblíbená kvůli své nepohodlnosti a nepraktičnosti – např. prostřední místo ve trojici apod.Nevýhody levných letenek

Za nízkou cenu se často platí pohodlím a časem a je jen na vás, jestli jste něco takového ochotni akceptovat nebo jestli dáte přednost klasickému nákupu letenek.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (3 hlasy)
Tags:

Leave a Reply