Za jaká zavazadla v letadle neplatíte a co všechno si můžete vzít s sebou?

Chystáte-li se někam letět, je ještě před balením dobré si zkontrolovat, co všechno si můžete vzít do příručního zavazadla i těch ostatních a kolik vás to bude při překročení limitů stát. Všechny důležité informace najdete v dnešním článku.

Možná už jste si letenku za výhodnou cenu pořídili a teď přemýšlíte, co všechno si vezmete s sebou. Aerolinky zpravidla povolují jedno příruční zavazadlo s sebou na palubu a další větší, se kterým se po dobu letu budete muset rozloučit. Rozdíl je hlavně v tom, jestli letíte s normální nebo nízkonákladovou společností.

Do příručního zavazadla si vezměte hodnotné předměty

Příruční (kabinové) zavazadlo si můžete vzít s sebou na palubu letadla. Protože se ale musí vejít do úložných prostorů (v přihrádce nad hlavou nebo pod sedačkou před vámi), kde by mělo zůstat po celou dobu letu, jsou pro ně určené maximální rozměry i hmotnost. Vaše zavazadlo musí při kontrole projít rámem rozměrově odpovídajícím těmto prostorům, jinak jej budete muset za poplatek nechat odbavit jako další zavazadlo.

Obvykle jsou rozměry 55 x 40 x 20 cm, někdy také 55 x 35 x 25 cm, záleží na přepravci. Délky se mohou lišit, ale většinou součet všech rozměrů nesmí být větší než 115 cm. Při měření nezapomeňte ani na části, které přesahují (kolečka, ručky). Povolená hmotnost se pohybuje od 5 do 12 kg, většinou ale bývá maximální hmotnost do 8 kg, u větších aerolinek se liší hmotnost i pro jednotlivé třídy. U větších leteckých společností vám kromě příručního zavazadla povolí samostatnou tašku na elektroniku (notebook, fotoaparát apod.).

Také je vhodnější si místo pevného kufru vzít batoh nebo látkovou tašku, které jsou tvárnější a u těch, u kterých jde nastavit velikost, je můžete na dobu letu zmenšit a oblečení si vzít na sebe. Výrobci zavazadel nabízí i speciální kabinové kufry, které jsou z odlehčených materiálů a mají ty správné rozměry, kolečka a teleskopická madla.

Co si vzít do příručního zavazadla?

  • S sebou na palubu si vezměte všechny cennosti (šperky, doklady, peníze) a elektroniku.
  • Celkem můžete mít na palubě 1 litr tekutin (voda, parfémy, krémy, zubní pasty apod.), a každé balení nesmí přesahovat 100 ml. Všechny musíte umístit do 1 plastového uzavíratelného sáčku (jako je zipový sáček). Tekutiny potřebné pro zdravotní nebo léčebné účely, jako je inzulín nebo kojenecká strava, se do tohoto limitu nepočítají. K takovým lékům ale potřebujete doklad o původu tekutiny (jako je lékařské potvrzení), u dětské výživy vás personál může vyzvat k ochutnání.

Co v příručním zavazadle nesmí být?

  • všechny zbraně nebo předměty, kterými byste někomu mohli způsobit zranění, včetně hraček napodobujících zbraně
  • výbušniny a hořlaviny, chemické látky
  • všechny tekutiny a gely nad 1 l, nezakoupené na letišti nebo špatně zabalené

Zavazadlo k odbavení si pořádně označte a správně zamkněte

Když si s sebou berete i velké zavazadlo, je důležité dodržet hlavně předepsanou hmotnost i u něj. Kufr je dobré si zvážit už doma, případně si pořídit malou váhu, kterou si vezmete s sebou pro zpáteční cestu. Váhové limity jsou různé, pohybují se od 15-20 kg do 32 kg, což bývá zároveň maximální povolená hmotnost nadlimitních zavazadel.

Pořádně označený (jmenovkami na kufru i v něm) a odlišený kufr (stužkou, barvou, nálepkami) vám ušetří spoustu starostí při hledání nebo dokonce jeho ztracení. Nezapomeňte ani na spolehlivý zámek a u letů do USA zipy zajistěte buď kroužkem na klíče nebo drátem, nebo speciálním TSA zámkem. Protože všechna zavazadla v USA prochází kontrolou a některé důkladnou, bývají při ní obyčejné zámky zničené.


V případě, kdy potřebujete přepravit větší zavazadla (kola, hudební nástroje apod.) a zvířata, musíte se informovat u letecké společnosti a odbavit je u speciální přepážky. Někdy si malého psa nebo kočku můžete vzít s sebou na palubu v příručním zavazadle.

Podmínky pro přepravu zavazadel jsou u každé společnosti jiné a někdy se mění, proto si je před cestou raději ověřte na jejich webových stránkách nebo informační lince. V tabulce uvádíme požadavky pro zavazadla u vybraných aerolinek.

SpolečnostPříruční zavazadlo-rozměryPříruční zavazadlo-hmotnostOdbavené zavazadlo-hmotnost
ČSA55x45x25 cm8-12 kg (podle třídy, 1-2 kusy)15-23 kg (podle třídy a oblasti, 1-2 kusy)
EasyJet56x45x25 cmneuvádí20 kg
Emirates55x38x20 cm7 kg/1 ks (podle třídy, 1-2 kusy)30-50 kg (podle třídy)
Wizzair42x32x25 cmneuvádímax. 32 kg

 

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.5 (2 hlasy)

Leave a Reply