Jak na cestování s dětmi letadlem?

Při létání s dětmi můžete na jejich letence i ušetřit. Pozor si dejte u nízkonákladových společností, u kterých paušální poplatek může vyjít dráž, než vaše plná letenka. Jak si pořídit co nejvýhodnější letenku jsme se podívali v předcházejícím článku.

Když ale cestujete i s dětmi, musíte si pohlídat speciální pravidla, která pro jejich přepravu letadlem platí. A týká se to i ceny letenek pro děti. Cestování s dětmi je nejlepší plánovat s dostatečným předstihem a rovnou o tom informovat i aerolinky, protože některé omezují počet dětí cestujících v jednom letadle. Děti do 2 let musí cestovat vždy s doprovodem, který musí být starší než 12 a někdy než 16 let.

Letenky pro děti do 2 let bez vlastní sedačky v letadle a za malý poplatek

Děti do 2 let (tzv. infanti) s vámi mohou cestovat bez zarezervování vlastní sedačky, a to na vašem klíně, kdy se musíte připoutat jedním pásem. Pro dítě v takovém případě nedostanete možnost dalšího příručního zavazadla, ale menšího, kde budete mít potřeby nutné pro dobu letu (pleny, výživu, hygienické potřeby apod.).

Poplatek za dítě se většinou pohybuje od 0 do 20 % běžné ceny letenky. Se skládacím kočárkem můžete dojít až k letadlu, kde jej personál uloží a po příletu vám jej k letadlu zase nachystá. Je dobré mít vlastní obal a nenechávat v něm žádné věci, abyste předešli jeho poškození.

Letenky do 2 let s vlastním sedadlem a přepravkou

Chcete-li cestovat ve větším pohodlí, můžete dítěti zarezervovat vlastní sedadlo. V takovém případě ale musíte mít autosedačku vhodnou pro leteckou přepravu, označenou štítkem ECE R44/03 nebo nápisem THIS RESTRAINT IS CERTIFIED FOR USE IN MOTOR VEHICLES AND AIRCRAFT . U letecké společnosti si můžete zarezervovat i jejich cestovní postýlku, je to dobré udělat s co největším předstihem, protože ne vždy ji mohou mít k dispozici. Za dítě zaplatíte 50 – 100 % ceny letenky a máte možnost na standardní příruční zavazadlo.

Výhodnější ceny letenek jen do 2 let

Abyste získali místo v letadle pro dítě za co nejvýhodnější cenu v kategorii Infant, musí mít dítě po celou dobu letu věk do 2 let. Takže když máte zpáteční letenku na dobu až třeba měsíc po jeho druhých narozeninách, slevu nemůžete vůbec uplatnit.

Můžete si koupit dvě samostatné letenky s jedním zvýhodněním na dítě do 2 let, to se vám ale při ceně jednosměrných letenek nemusí vyplatit a je lepší nahlásit dítě starší 2 let pro oba lety. Pozor na ceny u nízkonákladových společností, které často vyměřují poplatek v ceně 100% letenky dospělého. U nich je pak výhodné si pořídit právě letenky zvlášť pro cestu tam a zpět, s jedním zvýhodněním pro dítě do 2 let.


Starší děti cestují také levněji

U dětí nad 2 roky některé letecké společnosti poskytují slevu až 50 % na letenku. Mají nárok na vlastní sedadlo i standardní příruční zavazadlo a musí platit všechny letištní poplatky. Starší děti mohou cestovat bez vás a mají doprovod zajištěný leteckou společností.

Samostatné cestování dětí v letadle za poplatek

Děti můžete poslat na cestu letadlem i samotné. Po příjezdu na letiště je převezme personál a je s nimi až do odletu letadla, po příletu je opět převezme někdo z letiště a odevzdá je předem určenému doprovodu. Taková služba je určená dětem od 5 do 12 let a bývá zpoplatněná (někdy vyjde i dost draze). Děti od věku většinou 14 let už mohou cestovat samostatně a starší děti, zpravidla od 16 let, mohou doprovázet děti starší než 5 let.

Tipy pro cestování s dětmi v letadle

  • u kojenců můžete požádat palubní personál o asistenci, například o ohřátí jejich jídla. Není jejich povinností vám vyhovět, ale pro větší pohodlí vás i ostatních cestujících vám vaše přání zpravidla rádi splní
  • nejlepší je nechat dítě sedět u okýnka, protože nebude moci pobíhat po uličce a zabaví se koukáním ven
  • doporučuje se volit noční lety, které dítě prospí, je ale potřeba zvážit, zda vaše dítě nebude mít spíše tendence brečet a budit ostatní cestující
  • před odletem a při čekání na přestupy nechte děti proběhnout po letišti a podívat se na vše, co je zajímá, unaví se a nebudou při letu tolik rozrušené
  • přibalte si s sebou na palubu oblíbenou hračku nebo knížku dítěte nebo něco, s čím se při letu dobře zabaví
0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)
Tags:

Leave a Reply