Jak najít práci se záznamem v rejstříku trestů?

Máte záznam v rejstříku trestů nebo jste se právě vrátili z vězení a bojíte se hledání práce? Nemusí to být nemožné, ale i tak musíte být ostražití. Na co si dát pozor při hledání práce se záznamem v rejstříku trestů, aneb jak získat práci se záznamem v trestním rejstříku se podíváme v tomto článku.

Že není snadné hledat práci se záznamem v trestním rejstříku, pokud jste právě skončili výkon trestu nebo jen máte záznam v Evidenci rejstříku trestů, si dokáže představit každý. Kromě toho, že pro některé pozice ukládá čistý trestní rejstřík zákon, zaměstnavatelé jsou dnes opatrní a často trpí předsudky při zaměstnávání lidí se záznamem. Pomoci vám může vstřícný přístup, dotovaná místa i neziskové organizace.

Neopodstatněné vyžadování výpisu z rejstříku trestů

Ne vždy mají zaměstnavatelé důvod vyžadovat výpis z rejstříku trestů (odůvodněný je třeba při práci s dětmi nebo penězi), ale i tak to často dělají. Jeho vyžadování pro jednoduché manuální pozice, jako je uklízení veřejných prostranství, je nadbytečné a zasahuje do ochrany osobních údajů. Jenže pokud na to zaměstnavatele upozorníte, aniž byste mu byli výpis ochotní poskytnout, pravděpodobně se z výběrového řízení vyřadíte. Někdy je informace o nutnosti výpisu zmíněna už v inzerátu o výběrovém řízení, většinou ho ale zaměstnavatele chtějí před podpisem smlouvy. Výpis vyžaduje víc než 2/3 firem.

Snažte se příjemně zapůsobit a nic nezatloukejte

Při pracovním pohovoru je první dojem velmi důležitý, a tak se na něj dobře připravte i oblečte. Budete tak působit solidně ulehčí vám to samotný pohovor. Zaměstnavatelé, kteří dávají šanci lidem se záznamem, oceňují hlavně vděk a věrnost, proto se můžete snažit zapůsobit i po těchto stránkách už při pohovoru.

Podle typu pracovní pozice je někdy dobré záznam hned bez ptaní přiznat a připravit si argumenty, proč by nijak neměl ovlivnit vaši práci. Pokud jste pracovali i během výkonu trestu, zaměstnavateli to můžete zdůraznit – nebude se tak muset obávat, že byste neměli zažité pracovní návyky. Navíc se na tohoto zaměstnavatele můžete po propuštění obrátit s žádostí o další práci nebo aspoň brigádu.

Jindy je naopak dobré záznam předem nepřiznávatNikdy se jej ale nesnažte na přímou otázku zapřít. To, že zaměstnavatel nechce výpis hned při pohovoru neznamená, že si jej nevyžádá později.

Nevíte si rady nebo se vám nedaří práci se záznamem v trestním rejstříku sehnat?

Pokud i přesto budete mít s hledáním práce problémy – a není to nic neobvyklého ani u lidí bez záznamu – můžete se poohlédnout přímo po pozicích, které jsou přímo určené lidem se záznamem v rejstříku trestů. Tato místa jsou dotovaná, a proto jsou pro zaměstnavatele výhodná.

O radu s konkrétní situací se můžete obrátit na neziskové organizace, jako je Za branou nebo RUBIKON. Základní pomoc vám poskytne i registrace na úřadu práce – a navíc za vás zaplatí zdravotní pojištění a můžete si požádat i o dávky v hmotné nouzi. V mezičase, než si najdete stálé zaměstnání, je dobré se přihlásit na nějaké brigády. Bude to pro vás mít nejen finanční přínos, ale při hledání práce to můžete zaměstnavateli uvést jako plus: o práci jen nemluvíte, ale máte o ni skutečný zájem.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.33 (3 hlasy)

One Response

  1. Tomáš Koma 13.6.2017

Leave a Reply