Jak hledat práci s malým dítětem a na co si dát pozor?

Blíží se vám konec rodičovské dovolené a budete si hledat novou práci? I když matky v ČR nemají tolik možností jako v zahraničí, i tak máte šanci najít si vyhovující práci. Jen je potřeba se pořádně připravit už před pohovorem.

Pokud se po skončení rodičovské dovolené nechystáte nastoupit do stávající práce, ale čekají vás nové pohovory, s přípravami můžete začít hned. Kromě standardních příprav, o kterých jsme psali tady a vybrání vhodného oblečení, se na hledání práce můžete začít připravovat psychicky.

Pro matky: občasná výpomoc ve stávající práci

Když odcházíte na mateřskou, zkuste se zaměstnavatele zeptat, jestli by pro vás neměl nějakou práci aspoň na menší úvazek po skončení šestinedělí. Třeba na docházení 2x týdně jako výpomoc na recepci, zatímco bude hlídat partner nebo prarodiče. Udržíte si tak lepší kontakt s pracovním světem, dostanete se mezi lidi a nepřijdete o rodičovský příspěvek.

Výběr správného povolání

Když máte malé děti, jste limitování potřebou se o ně postarat a být s nimi doma v případě nemoci. Pravděpodobně vám už nebudou vyhovovat pozice, kde jsou běžné přesčasy nebo je problém s neschopenkou. Zkuste se porozhlédnout po práci, která má flexibilní pracovní dobu, je na zkrácený úvazek nebo si můžete brát práci domů jako home office. Tento požadavek není dobré uvádět hned do životopisu nebo motivačního dopisu, ale zeptat se na něj spíš až při pohovoru. Bohužel v tuzemsku na rozdíl od zahraničí k tomu zaměstnavatelé k alternativním úvazkům nepřistupují, a tak na výběr neklaďte přehnané nároky.

I když se vám to nezdá, i samotná péče o malé dítě vás připravuje dobře zvládat stresové situace a organizovat si čas. Využijte této výhody při zvažování druhu budoucího zaměstnání.

Při výběru zaměstnání dobře zvažte svoje časové možnosti, zda je ve vašich možnostech za prací dojíždět a dělat případné přesčasy. O všem se poraďte se svými blízkými, kteří by vám s péčí o dítě pomohli. Dost si tak zjednodušíte výběr.

Lehčí cesta k jiné pozici

Chcete-li úplně změnit obor, ve kterém jste dosud pracovali, můžete se na ně připravit pomocí rekvalifikačního kurzu. Některé si můžete zaplatit sami, jiné vám při registraci na úřadu práce proplatí stát. O rekvalifikaci si můžete zažádat už na rodičovské dovolené, nejlépe před jejím koncem, kdy budete zaevidovaní jako zájemci o zaměstnání. Nepřijdete o rodičovský příspěvek, ale nejsou vám proplácené náklady na dojíždění ani podpora. Musíte ale zvážit své časové možnosti, rekvalifikace většinou probíhají denně a po dobu několika týdnů.

Také si můžete dodělat vzdělání už při rodičovské dovolené pomocí dálkového studia. Chcete-li začít podnikat, můžete se porozhlédnout po dotacích od úřadu práce, nebo se zapojit do projektu Ženy s.r.o., kde vám s podnikáním poradí. Na stránkách se také prezentují výrobky jednotlivých členek.

Dotaz na děti při pohovoru je nezákonný

Podle zákona se vás zaměstnavatel na děti nebo plánování dalších dětí ptát nesmí a odpovídat mu tedy nemusíte. Můžete se jej zeptat, jestli tento dotaz nějak souvisí s obsazovanou pozicí a sdělit mu, že dítě chodí do školky a v případě potřeby se o něj postarají prarodiče. Pravda to být nemusí, ale odpověď si dobře rozmyslete – co byste dělali, kdyby dítě onemocnělo už ve zkušební době?

Rozhodnete-li se dítě nepřiznat, a nastupujete po rodičovské trvající maximálně tři roky a nepotřebujete dítě nebo děti přiznat pro daňové účely, můžete vystupovat tak, jako byste se ucházeli o novou práci, a děti uvést až po skončení pracovní doby. Stejně jako v prvním případě musíte zvážit, jak velký efekt by pro vás zapírání dítěte mělo do budoucna, objevily-li by se nějaké komplikace.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Leave a Reply